Bibla Shqip

Psalmet 107

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 108

1

Zemra ime ėshtė e prirur pėr mirė, o Perėndi, unė do tė kėndoj dhe do tė kremtoj lėvdimet e tua me gjithė forcėn time.

2

Zgjohuni, o harpa dhe qeste, unė dua tė zgjoj agimin.

3

Unė do tė tė kremtoj midis popujve, o Zot, dhe do tė kėndoj lėvdimet e tua midis kombeve.

4

Sepse mirėsia jote ėshtė e madhe, arrin deri mbi qiejtė, dhe e vėrteta jote deri te retė.

5

Qofsh i pėrlėvduar, o Perėndi, pėrmbi qiejtė dhe lavdia jote shkėlqeftė mbi gjithė tokėn,

6

me qėllim qė tė dashurit e tu tė ēlirohen; shpėtomė me tė djathtėn tėnde dhe pėrgjigjmu.

7

Perėndia ka folur nė shenjtėrinė e tij: "Unė do tė triumfoj, do ta ndaj Sikemin dhe do tė mas luginėn e Sukothit.

8

Imi ėshtė Galaadi, imi ėshtė Manasi, Efraimi ėshtė forca e kokės sime, Juda ėshtė ligjvėnėsi im;

9

Moabi ėshtė legeni ku unė lahem; mbi Edomin do tė hedh sandalen time, mbi Filisti do tė dėrgoj britma triumfi".

10

Kush do tė mė ēojė nė qytetin e fortė? Kush do tė mė ēojė deri nė Edom?

11

A nuk je ti, o Perėndi, qė na ke kthyer, dhe nuk del mė, o Perėndi, me ushtritė tona?

12

Na ndihmo ti kundėr kundėrshtarėve, sepse ndihma e njeriut ėshtė e kotė.

13

Me Perėndinė do tė kryejmė trimėri, dhe do tė jetė ai qė do t`i shtypė armiqtė tanė.

Psalmet 109