Bibla Shqip

Psalmet 102

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 103

1

Beko, shpirti im, Zotin, dhe tė gjitha ato qė janė tek unė tė bekojnė emrin e tij tė shenjtė.

2

Beko, shpirti im, Zotin dhe mos harro asnjė nga tė mirat qė ka bėrė.

3

Ai fal tė gjitha paudhėsitė e tua dhe shėron tė gjitha sėmundjet e tua,

4

shpengon jetėn tėnde nga shkatėrrimi dhe tė kurorėzon me mirėsi dhe dhembshuri;

5

ai ngop me tė mira gojėn tėnde dhe tė bėn tė ri si shqiponja.

6

Zoti vepron me drejtėsi dhe mbron ēėshtjen e tė shtypurve.

7

Ai i tregon Moisiut rrugėt e tij dhe bijve tė Izraelit veprat e tij.

8

Zoti ėshtė i mėshirshėm dhe zemėrbutė, i ngadalshėm nė zemėrim dhe i madh nė mirėsi.

9

Ai nuk grindet pėrjetė dhe nuk e ruan zemėrimin gjithnjė.

10

Ai nuk na trajton siē e meritojnė mėkatet tona dhe nuk na dėnon nė bazė tė fajeve tona.

11

Sepse sa tė lartė janė qiejtė mbi tokėn, aq e madhe ėshtė mirėsia e tij ndaj atyre qė kanė frikė prej tij.

12

Sa larg ėshtė lindja nga perėndimi, aq shumė ai ka larguar nga ne fajet tona.

13

Ashtu si njė baba ėshtė i mėshirshėm me bijtė e tij, kėshtu ėshtė i mėshirshėm Zoti me ata qė kanė frikė prej tij.

14

Sepse ai e njeh natyrėn tonė dhe nuk harron qė ne jemi pluhur.

15

Ditėt e njeriut janė si bari; ai lulėzon si lulja e fushės;

16

nė qoftė se era i kalon sipėr, ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.

17

Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi pėr ata qė kanė frikė prej tij, dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,

18

pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij pėr t`i zbatuar nė praktikė.

19

Zoti e ka vendosur fronin e tij nė qiejtė, dhe mbretėrimi i tij sundon mbi gjithēka.

20

Bekoni Zotin ju, engjėj tė tij tė pushtetshėm dhe tė fortė, qė bėni atė qė thotė ai, duke iu bindur zėrit tė fjalės sė tij.

21

Bekoni Zotin, ju, tėrė ushtritė e tij, ju, tėrė ministrat e tij, qė zbatoni vullnetin e tij.

22

Bekoni Zotin, ju, tė gjitha veprat e tij, nė tė tėra vendet e sundimit tė tij. Shpirti im, beko Zotin!

Psalmet 104