Bibla Shqip

Psalmet 33

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 34

1

Unė do ta bekoj Zotin nė ēdo kohė; lėvdimi i tij do tė jetė gjithnjė nė gojėn time.

2

Shpirti im do tė krenohet me Zotin; njerėzit e pėrulur do ta dėgjojnė dhe do tė gėzohen.

3

Lartojeni Zotin bashkė me mua, dhe tė lėvdojnė tė gjithė emrin e tij.

4

Unė e kėrkova Zotin, dhe ai m`u pėrgjigj dhe mė ēliroi nga tė gjitha tmerret e mia.

5

Ata e shikuan atė dhe u ndriēuan, dhe fytyrat e tyre nuk u turpėruan.

6

Ky i pikėlluar klithi dhe Zoti e plotėsoi, e shpėtoi nga tė gjitha fatkeqėsitė e tij.

7

Engjėlli i Zotit zė vend rreth atyre qė kanė frikė prej tij dhe i ēliron.

8

Provojeni dhe shihni sa i mirė ėshtė Zoti; lum ai njeri qė gjen strehė tek ai.

9

Kini frikė nga Zoti, ju shenjtorė tė tij, sepse asgjė nuk u mungon atyre qė kanė frikė prej tij.

10

Luanėt e vegjėl vuajnė nga mungesa e madhe dhe nga uria, por atyre qė kėrkojnė Zotin nuk u mungon asgjė.

11

Ejani, o bij, dėgjomėni; unė do t`ju mėsoj frikėn e Zotit.

12

Cili ėshtė ai njeri qė dėshiron jetėn dhe do ditė tė gjata pėr tė parė tė mirėn?

13

Mbaje gjuhėn tėnde larg sė keqes dhe buzėt e tua tė mos thonė gėnjeshtra.

14

Largohu nga e keqja dhe bėj tė mirėn, kėrko paqen dhe siguroje.

15

Sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė tė vėmendshėm tė kapin britmėn e tyre.

16

Fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė sillen keq, pėr tė ērrėnjosur kujtimin e tyre nga faqja e dheut.

17

Tė drejtėt bėrtasin dhe Zoti i dėgjon dhe i ēliron nga tė gjitha fatkeqėsitė e tyre.

18

Zoti qėndron afėr atyre qė e kanė zemrėn tė thyer dhe shpėton ata qė e kanė frymėn tė dėrmuar.

19

Tė shumta janė vuajtjet e njeriut tė drejtė, por Zoti e ēliron nga tė gjitha.

20

Ai i ruan tėrė kockat e tij, dhe asnjė prej tyre nuk copėtohet.

21

Ligėsia do tė vrasė tė keqin, dhe ata qė urrejnė tė drejtin do tė shkatėrrohen.

22

Zoti shpengon jetėn e shėrbėtorėve tė tij, dhe asnjė nga ata qė gjejnė strehė te ai nuk do tė shkatėrrohet.

Psalmet 35