Bibla Shqip

Psalmet 1

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Pse ziejnė kombet dhe pse popujt kurdisin gjėra tė kota?

2

Mbretėrit e dheut mblidhen dhe princat kėshillohen bashkė kundėr Zotit dhe tė vajosurit tė tij,

3

duke thėnė: "Le t`i kėputim prangat e tyre dhe t`i heqim qafe litarėt e tyre".

4

Ai qė ulet nė qiejtė do tė qeshė, Zoti do tė tallet me ta.

5

Atėherė do t`u flasė nė zemėrimin e tij dhe do t`i trembė nė indinjatėn e tij tė madhe,

6

dhe do tė thotė: "E vendosa mbretin tim mbi Sion, malin tim tė shenjtė.

7

Do tė shpallė dekretin e Zotit. Ai mė ka thėnė: "Ti je biri im, sot mė linde.

8

Mė kėrko dhe unė do tė jap kombet si trashėgimi pėr ty dhe mbarė dheun si zotėrim tėndin.

9

Ti do t`i copėtosh me njė shufėr hekuri, do t`i bėsh copė-copė si njė enė prej argjile"".

10

Tani, pra, o mbretėr, tregohuni tė urtė; pranoni ndreqjen, o gjyqtarė tė dheut.

11

Shėrbeni me frikė Zotin dhe gėzohuni me drithma.

12

Nėnshtrohuni Birit, qė tė mos zemėrohet dhe tė mos vdisni rrugės, sepse zemėrimi i tij mund tė ndizet nė njė ēast. Lum ata qė gjejnė strehė tek ai.

Psalmet 3