Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 2

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Por Pjetri dhe Gjoni po ngjiteshin bashkė pėr nė tempull, rreth orės sė nėntė, nė orėn e lutjes.

2

Dhe aty ishte njė njeri i ēalė qė prej lindjes, tė cilin e sillnin ēdo ditė dhe e linin afėr derės sė tempullit, e t`u quajtur "E bukura", pėr t`u kėrkuar lėmoshė atyre qė hynin nė tempull.

3

Ai, kur pa se Pjetri dhe Gjoni po hynin nė tempull, u kėrkoi lėmoshė.

4

Atėherė Pjetri, me Gjonin, duke i ngulur sytė mbi tė, i tha: ``Na shiko``.

5

Dhe ai po i shikonte me kujdes, duke shpresuar se do tė merrte ndonjė gjė prej tyre.

6

Por Pjetri tha: ``Unė nuk kam as argjend, as ar, por atė qė kam po ta jap: nė emėr tė Jezu Krishtit Nazarenas, ēohu dhe ec!``.

7

Dhe, si e kapi nga dora e djathtė, e ngriti nė kėmbė; dhe nė atė ēast iu forcuan kėmbėt dhe nyjet.

8

Dhe me njė tė hovur u ngrit nė kėmbė dhe filloi tė ecė; dhe hyri me ta nė tempull, duke ecur, duke u hedhur dhe duke lavdėruar Perėndinė.

9

Dhe gjithė populli e pa duke ecur dhe duke lavdėruar Perėndinė,

10

dhe e njohėn se ishte ai qė rrinte ulur para derės sė Bukur tė tempullit pėr tė kėrkuar lėmoshė; dhe u mbushėn me habi dhe ēudi pėr atė qė i kishte ndodhur atij.

11

Atėherė, ndėrsa i ēali qė ishte shėruar rrinte ngjitur pas Pjetrit dhe Gjonit, gjithė populli, i ēuditur, rendi drejt tyre te portiku tė quajtur i Salomonit.

12

Dhe Pjetri, duke parė kėtė gjė, i foli popullit duke thėnė: ``Burra tė Izraelit, pse po mrrekulloheni pėr kėtė? Ose pse po na i ngulni sytė sikur ne me fuqinė tonė tė vetme ose me perėndishmėri tė kishim bėrė qė ky njeri tė ecė?

13

Perėndia e Abrahamit, e Isakut dhe e Jakobit, Perėndia e etėrve tanė e ka pėrlėvduar Birin e tij Jezusin, tė cilin ju ia dorėzuat Pilatit dhe e mohuat pėrpara tij, megjithėse ai kishte vendosur ta lironte.

14

Por ju e mohuat tė Shenjtin, tė Drejtin, dhe kėrkuat qė t`ju jepej njė vrasės,

15

dhe vratė princin e jetės, qė Perėndia e ka ringjallur prej sė vdekuri dhe pėr tė cilin ne jemi dėshmitarė!

16

Dhe pėr besimin nė emėr tė Jezusit, ky njeri, tė cilin ju po e shihni dhe e njihni, u fortesua nga emri i tij; dhe besimi, qė ėshtė nėpėrmjet tij, i ka dhėnė shėrimin e plotė tė gjymtyrėve, nė praninė e tė gjithėve ju.

17

Por tani, o vėllezėr, unė e di qė e keni bėrė nga padija, ashtu siē kanė bėrė edhe krerėt tuaj.

18

Por kėshtu Perėndia i ka pėrmbushur ato qė kishte parathėnė me gojėn e tė gjithė profetėve tė vet, se Krishti i tij do tė vuante.

19

Pendohuni, pra, dhe kthehuni, qė tė shlyhen mėkatet tuaja, dhe qė tė vijnė kohėt e flladit nga prania e Zotit,

20

dhe ai tė dėrgojė Jezu Krishtin qė ju ishte predikuar mė parė juve,

21

tė cilin qielli duhet ta mbajė deri nė kohėn e ripėrtėritjes tė tė gjitha gjėrave, pėr tė cilėn Perėndia ka folur nėpėrmjet gojės sė gjithė profetėve tė tij tė shenjtė, qė nga fillimi i botės.

22

Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t`ju thotė!

23

Dhe do tė ndodhė qė kushdo qė nuk do ta dėgjojė atė profet, do tė shkatėrrohet nė mes tė popullit".

24

Gjithashtu tė gjithė profetėt, tė gjithė ata qė kanė folur qysh nga Samueli e kėtej, i kanė shpallur kėto ditė.

25

Ju jeni bij tė profetėve dhe tė besėlidhjes qė bėri Perėndia me etėrit tanė, duke i thėnė Abrahamit: "Dhe nė pasardhėsit e tu do tė bekohen tė gjitha kombet e dheut".

26

Perėndia mė sė pari, mbasi e ringjalli Birin e tij Jezusin, jua ka dėrguar juve qė t`ju bekojė, duke larguar secilin nga ju nga paudhėsitė e tij``.

Veprat e Apostujve 4