Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 17

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

"Tėrė priftėrinjtė levitė, tėrė fisi i Levit, nuk do tė kenė pjesė as trashėgimi nė Izrael; do tė jetojnė me flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin, trashėgimi e tij.

2

Nuk do tė kenė asnjė trashėgimi nga vėllezėrit e tyre; sepse Zoti ėshtė trashėgimia e tyre, ashtu siē ua ka thėnė.

3

Kjo ėshtė ajo qė i detyrohet priftit populli, ata qė ofrojnė njė flijim, qoftė njė lopė, njė dele apo njė dhi; ata do t`i japin priftit shpatullat, nofullat dhe plėndėsin.

4

Do t`i japėsh prodhimin e parė tė grurit tėnd, tė mushtit tėnd dhe tė vajit tėnd, si dhe qethjen e parė tė dhenve tė tua;

5

sepse Zoti, Perėndia yt, e ka zgjedhur midis gjithė fiseve tė tu pėr tė kryer shėrbimin nė emėr tė Zotit, atė vetė dhe bijtė e tij pėr gjithnjė

6

Por nė rast se njė Levit, qė ka ardhur nga njė prej qyteteve tė tua tė tė gjithė Izraelit, ku ai banonte, vjen me gjithė dėshirėn e zemrės sė tij nė vendin e zgjedhur nga Zoti,

7

atėherė ai do tė mund tė shėrbejė nė emėr tė Zotit, Perėndisė sė tij, ashtu si gjithė vėllezėrit e tij Levitė qė ndodhen aty pėrpara Zotit.

8

Ata do tė marrin pėr mbajtjen e tyre pjesė tė barabarta, pėrveē parave nga shitja e pasurisė sė tyre.

9

Kur do tė hysh nė vendin qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep, nuk do tė mėsosh tė shkosh pas veprave tė neveritshme tė kėtyre kombeve.

10

Tė mos gjendet midis teje ndonjė qė e kalon birin ose bijėn e vet nėpėr zjarr, as ndonjė qė praktikon shortarinė, bėn parashikime, interpreton shenjat dhe merret me magji,

11

as ai qė pėrdor yshtje, as mediume qė konsultojnė frymat, as magjistarė, as ai qė ndjell tė vdekurit,

12

sepse tė gjithė ata qė merren me kėtė punė neveriten nga Zoti; dhe pėr shkak tė kėsaj neverie, Zoti ėshtė duke i pėrzėnė para teje.

13

Ti do tė jesh i pėrkryer para Zotit, Perėndisė tėnd;

14

sepse kombet, qė ti do tė dėbosh, i kanė dėgjuar shortarėt dhe magjistarėt; kurse ty, Zoti, Perėndia yt, nuk tė ka lejuar tė veprosh kėshtu.

15

Zoti, Perėndia yt, do tė krijojė pėr ty njė profet si unė nė mes teje dhe vėllezėrve tė tu; atė keni pėr ta dėgjuar,

16

nė bazė tė gjithė atyre gjėrave qė i kėrkove Zotin, Perėndinė tėnd, nė Horeb, ditėn e asamblesė, kur the: "Tė mos dėgjoj mė zėrin e Zotit, Perėndisė tim, dhe tė mos shoh mė kėtė zjarr tė madh, qė unė tė mos vdes".

17

Dhe Zoti mė tha: "Atė qė thanė, ėshtė mirė;

18

unė do tė nxjerr pėr ta njė profet nga gjiri i vėllezėrve tė tyre dhe do tė vė nė gojėn e tij fjalėt e mia, dhe ai do t`u thotė atyre tė gjitha ato qė unė do t`i urdhėroj.

19

Dhe do tė ndodhė qė nė se dikush nuk i dėgjon fjalėt e mia qė ai thotė nė emrin tim, unė do t`i kėrkoj llogari.

20

Por profeti qė pretendon tė thotė nė emrin tim njė gjė pėr tė cilėn unė e kam urdhėruar ta thotė ose qė flet nė emėr tė perėndive tė tjera, ai profet do tė vritet".

21

Dhe nė se ti thua nė zemrėn tėnde: "Si do tė bėjmė pėr tė dalluar fjalėn qė Zoti nuk ka thėnė?".

22

Kur profeti flet nė emėr tė Zotit dhe kjo gjė nuk ndodh dhe nuk realizohet, kemi tė bėjmė me njė gjė qė Zoti nuk e ka thėnė; e ka thėnė profeti me mendjemadhėsi; mos ki frikė prej tij".

Ligji i Pėrtėrirė 19