Bibla Shqip

Gjoni 13

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 14

1

``Zemra juaj mos u trondittė; besoni nė Perėndi dhe besoni edhe nė mua!

2

Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa; pėrndryshe do t`ju thoja. Unė po shkoj t`ju pėrgatis njė vend.

3

Dhe kur tė shkoj e t`ju pėrgatis vendin, do tė kthehem dhe do t`ju marr pranė meje, qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju.

4

Ju e dini se ku po shkoj dhe e njihni edhe udhėn``.

5

Thomai i tha: ``Zot, ne nuk e dimė se ku po shkon; pra, si mund ta njohim udhėn?``

6

Jezusi i tha: ``Unė jam udha, e vėrteta dhe jeta; askush nuk vjen tek Ati pėrveēse nėpėrmjet meje.

7

Po tė mė kishit njohur, do tė kishit njohur edhe Atin tim; qysh tani e njihni dhe e keni parė``.

8

Filipi i tha: ``Zot, na e trego Atin, dhe na mjafton``.

9

Jezusi i tha: ``Ka kaq kohė qė unė jam me ju dhe ti nuk mė ke njohur akoma, o Filip? Kush mė ka parė mua, ka parė Atin; Si vallė po thua: "Na e trego Atin?".

10

A nuk beson se unė jam nė Atin dhe se Ati ėshtė nė mua? Fjalėt qė po ju them, nuk i them nga vetja. Ati qė qėndron nė mua, ėshtė ai qė i bėn veprat.

11

Mė besoni se unė jam nė Atin dhe se Ati ėshtė nė mua; nė mos, mė besoni pėr shkak tė vet veprave.

12

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: kush beson nė mua do tė bėjė edhe ai veprat qė bėj unė; madje do tė bėjė edhe mė tė mėdha se kėto, sepse unė po shkoj tek Ati.

13

Dhe ēfarėdo tė kėrkoni nė emrin tim, do ta bėj, qė Ati tė pėrlėvdohet nė Birin.

14

Nė qoftė se do tė kėrkoni diēka nė emrin tim, unė do ta bėj``.

15

``Nėse mė doni, zbatoni urdhėrimet e mia.

16

Dhe unė do t`i lutem Atit dhe ai do t`ju japė njė Ngushėllues tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju,

17

Frymėn e sė Vėrtetės, qė bota nuk mund ta marrė, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh; por ju e njihni, sepse qėndron me ju dhe do tė jetė nė ju.

18

Nuk do t`ju lė bonjakė, do tė kthehem te ju.

19

Edhe pak kohė dhe bota nuk do tė mė shohė mė, por ju do tė mė shihni; sepse unė jetoj, edhe ju do tė jetoni.

20

Atė ditė do tė mėsoni se unė jam nė Atin tim, dhe se ju jeni nė mua dhe unė nė ju.

21

Kush ka urdhėrimet e mia dhe i zbaton, ėshtė ai qė mė do; dhe kush mė do mua, Ati im do ta dojė; dhe unė do ta dua dhe do t`i dėftehem atij``.

22

Juda, jo Iskarioti, i tha: ``Zot, si vallė do tė na dėftehesh neve dhe jo botės?``.

23

Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Nėse ndokush mė do, do ta zbatojė fjalėn time; edhe Ati im do ta dojė dhe ne do tė vijmė tek ai dhe do tė bėjmė banesėn tek ai.

24

Kush nuk mė do, nuk i zbaton fjalėt e mia; dhe fjala qė po dėgjoni nuk ėshtė imja, por e Atit qė mė ka dėrguar.

25

Ju kam thėnė kėto gjėra, ndėrkaq jam me ju;

26

por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t`ju mėsojė ēdo gjė dhe do t`ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.

27

Unė po ju lė paqen, po ju jap paqen time: unė po jua jap, po jo si e jep bota; zemra juaj mos u trondittė dhe mos u frikėsoftė.

28

Ju keni dėgjuar qė ju thashė: "Unė po shkoj dhe do tė kthehem te ju". Po tė mė donit, do tė gėzoheshit sepse unė thashė: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.

29

Dhe jua kam thėnė tani, para se tė ndodhė, qė, kur tė ndodhė, tė besoni.

30

Nuk do tė flas mė gjatė me ju, sepse po vjen princi i kėsaj bote dhe ai nuk ka asgjė nė mua;

31

por kjo ndodh qė bota ta njohė se unė e dua Atin dhe se bėj ashtu siē Ati mė ka urdhėruar. Ēohuni, ikim prej kėndej!``.

Gjoni 15