Bibla Shqip

Zbulesa 8

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 9

1

Dhe i pesti engjėll i ra borisė, dhe unė pashė njė yll qė ra nga qielli pėrmbi tokė; dhe atij iu dha ēelėsi i pusit tė humnerės.

2

Dhe ai hapi pusin e humnerės dhe nga pusi u ngrit njė tym si nga njė oxhak i madh; dhe dielli dhe ajri u errėn nga tymi i pusit.

3

Edhe nga ky tym dolėn mbi dhe karkaleca, dhe atyre iu dha njė pushtet, i ngjashėm me atė tė akrepave tė tokės.

4

Dhe atyre iu tha tė mos dėmtojnė barin e dheut, asnjė gjelbėrim e asnjė dru, por vetėm ata njerėzit tė cilėt nuk kanė vulėn e Perėndisė mbi ballė.

5

Dhe atyre iu dha fuqia tė mos i vrasin ata, por t`i mundojnė pesė muaj; dhe mundimi i tyre si mundimi i akrepit, kur pickon.

6

Dhe nė ato ditė njerėzit do tė kėrkojnė vdekjen, por nuk do ta gjejnė atė, edhe do tė dėshirojnė tė vdesin, por vdekja do tė largohet prej tyre.

7

Dhe pamja e karkalecave u pėrngjante kuajve tė gatitur pėr luftė; dhe mbi kokat e tyre kishin si kurora prej ari dhe fytyrat e tyre ishin si fytyra njerėzish.

8

Dhe kishin flokė si flokė grash; dhe dhėmbėt e tyre ishin si dhėmbė luanėsh.

9

Dhe kishin parzmore si parzmore hekuri, dhe ushtima e krahėve tė tyre ishte si ushtima i shumė qerrėve dhe kuajve qė rendin nė luftim.

10

Dhe kishin bishtra qė u ngjanin akrepave dhe me thumb nė bishtrat e tyre: nė tė cilat qėndronte fuqia tė dėmtonin njerėzit pėr pesė muaj.

11

Dhe pėr mbret pėrmbi ta kishin engjėllin e humnerės, emri e tij nė hebraisht ėshtė Abadon dhe nė greqisht emrin e ka Apolion.

12

Mjerimi i parė kaloi; ja, po vijnė edhe dy mjerime paskėtaj.

13

Dhe i gjashti engjėll i ra borisė, dhe dėgjova njė zė nga tė katėr brirėt e altarit tė artė qė ėshtė pėrpara Perėndisė,

14

qė i thoshte engjėllit tė gjashtė qė kishte borinė: ``Zgjidh tė katėr engjėjt qė janė tė lidhur nė Lumin e madh, Eufratin``.

15

Atėherė tė katėr engjėjt, qė ishin pėrgatitur pėr atė orė, ditė, muaj dhe vit, u zgjidhėn qė tė vrasin tė tretėn pjesė tė njerėzve.

16

Dhe numri i ushtarėve tė kalorėsisė ishte dyqind milion: dhe unė e dėgjova numrin e tyre.

17

Dhe kėshtu unė pashė nė vegim kuajt dhe ata qė i kalėronin; ata kishin parzmore ngjyrė zjarri, hiacinti dhe squfuri; dhe kokat e kuajve ishin si koka luanėsh dhe nga gojėt e tyre dilte zjarr, tym dhe squfur.

18

Nga kėto tė tri plagė u vra e treta e njerėzve, nga zjarri e nga tymi e nga squfuri, qė dilnin nga gojėt e tyre.

19

Sepse pushteti i tyre nė fakt ishte nė gojėn e tyre dhe nė bishtrat e tyre; sepse bishtrat e tyre ishin tė ngjashėm me gjarpėrinj, qė kanė koka dhe me anė tė tyre dėmtonin.

20

Dhe njerėzit e tjerė, ata qė nuk u vranė nga kėto plagė, nuk u penduan nga veprat e duarve tė tyre qė tė mos nderojnė demonėt dhe idhujt prej ari, argjendi, bronzi, guri dhe druri, qė nuk mund tė shohin, as tė dėgjojnė, as tė ecin;

21

dhe ata nuk u penduan nga vrasjet e tyre, as nga magjia e tyre, as nga kurvėrimi i tyre dhe as nga vjedhjet e tyre.

Zbulesa 10