Bibla Shqip

1 e Gjonit 3

1 e Gjonit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Shumė tė dashur, mos i besoni ēdo frymė, por i vini nė provė frymėrat pėr tė ditur nėse janė nga Perėndia, sepse shumė profetė tė rremė kanė dalė nė botė.

2

Nga kjo mund tė njihni Frymėn e Perėndisė: ēdo frymė qė rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish, ėshtė nga Perėndia.

3

Dhe ēdo frymė qė nuk rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish, nuk ėshtė nga Perėndia; dhe kjo ėshtė fryma e antikrishtit qė, siē e keni dėgjuar se vjen; dhe tashmė ėshtė nė botė.

4

Ju jeni prej Perėndisė, o djem tė rinj, dhe i keni mundur ata, sepse ai qė ėshtė nė ju ėshtė mė i madh se ai qė ėshtė nė botė.

5

Ata janė nga bota; prandaj flasin pėr gjėrat e botės dhe bota i dėgjon.

6

Ne jemi prej Perėndisė; kush njeh Perėndinė na dėgjon; kush nuk ėshtė prej Perėndisė nuk na dėgjon; nga kjo njohim Frymėn e sė vėrtetės dhe frymėn e gabimit.

7

Shumė tė dashur, le ta duam njeri tjetrin, sepse dashuria ėshtė nga Perėndia dhe kushdo qė do, ka lindur nga Perėndia dhe e njeh Perėndinė.

8

Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.

9

Nė kėtė ėshtė shfaqur dashuria e Perėndisė ndaj nesh, se Perėndia dėrgoi Birin e tij tė vetėmlindurin nė botė qė ne tė rrojmė nėpėrmjet tij.

10

Nė kėtė ėshtė dashuria: jo se ne e kemi dashur Perėndinė, por qė ai na ka dashur ne dhe dėrgoi Birin e tij pėr shlyerjen e mėkateve tona.

11

Shumė tė dashur, nė qoftė se Perėndia na ka dashur nė kėtė mėnyrė; edhe ne duhet ta duam njeri-tjetrin.

12

Askush s`e ka parė ndonjėherė Perėndinė; po ta duam njeri-tjetrin, Perėndia qėndron nė ne dhe dashuria e tij ėshtė e pėrsosur nė ne.

13

Nga kjo ne njohim se qėndrojmė nė tė dhe ai nė ne, sepse ai na ka dhėnė nga Fryma e tij.

14

Dhe ne pamė dhe dėshmojmė se Ati e dėrgoi Birin pėr tė qėnė Shpėtimtar i botės.

15

Ai qė rrėfen se Jezusi ėshtė Biri i Perėndisė, Perėndia qėndron nė tė dhe ai nė Perėndinė.

16

Dhe ne njohėm dhe besuam dashurinė qė Perėndia ka pėr ne. Perėndia ėshtė dashuri; dhe ai qė qėndron nė dashuri qėndron nė Perėndinė dhe Perėndia nė tė.

17

Nė kėtė dashuria u pėrsos nė ne (qė tė kemi guxim nė ditėn e gjyqit): sepse sikurse ėshtė ai, po kėshtu jemi edhe ne nė kėtė botė.

18

Nė dashuri nuk ka frikė, madje dashuria e pėrsosur e nxjerr jashtė frikėn, sepse frika ka tė bėjė me ndėshkimin, dhe ai qė ka frikė nuk ėshtė i pėrsosur nė dashuri.

19

Ne e duam atė, sepse ai na deshi i pari.

20

Po tė thotė dikush: ``Unė e dua Perėndinė`` dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?

21

Dhe ky ėshtė urdhėrimi qė kemi marrė nga ai: ai qė do Perėndinė, tė dojė edhe vėllanė e vet.

 

1 e Gjonit 5