Bibla Shqip

1 e Pjetrit 5

2 e Pjetrit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Simon Pjetri, shėrbėtor dhe apostull i Jezu Krishtit, atyre qė kanė marrė pėr pjesė njė besim tė ēmueshėm sikurse edhe ne, me anė tė drejtėsisė sė Perėndisė tonė dhe tė Shpėtimtarit Jezu Krisht:

2

hiri dhe paqja u shumoftė pėr ju nė njohjen e Perėndisė dhe tė Jezusit, Zotit tonė.

3

Duke qenė se fuqia e tij hyjnore na dhuroi tė gjitha gjėrat qė i takojnė jetės dhe perėndishmėrisė, me anė tė njohjes sė atij qė na thirri me lavdinė dhe virtytin e vet,

4

me anė tė tė cilave na u dhuruan premtimet e ēmueshme dhe shumė tė mėdha, qė nėpėrmjet tyre tė bėheni pjestarė tė natyrės hyjnore, duke i shpėtuar prishjes qė ėshtė nė botė pėr shkak tė lakmisė.

5

Edhe ju, pėr tė njėjtėn arsye, duke bėrė ēdo pėrpjekje, t`i shtoni besimit tuaj virtytin, dhe virtytit diturinė,

6

diturisė vetkontroll, vetkontrollit qėndresėn, qėndresės perėndishmerinė,

7

mėshirės dashurinė vėllazėrore dhe dashurisė vėllazėrore dashurinė.

8

Sepse nėse kėto gjėra gjendėn nė ju me shumicė, nuk do t`ju lejojnė tė bėheni pėrtacė dhe as tė pafryt nė njohjen e Zotit tonė Jezu Krisht.

9

Sepse ai qė nuk i ka kėto gjėra ėshtė i verbėr dhe dritėshkurtėr, sepse harroi pastrimin nga mėkatet e tij tė vjetėr.

10

Prandaj, vėllezėr, pėrpiquni gjithnjė e mė shumė ta pėrforconi thirrjen dhe zgjedhjen tuaj, sepse, duke bėrė kėto gjėra, nuk do tė pengoheni kurrė.

11

Sepse kėshtu begatisht do t`ju hapet hyrja nė mbretėrinė e amshuar tė Zotit dhe Shpėtimtarit tonė Jezu Krisht.

12

Prandaj nuk do tė lė pas dore t`ju kujtoj vazhdimish kėto gjėra, ndonėse ju i dini dhe jeni tė patundur nė kėtė tė vėrtetė.

13

Por unė mendoj se ėshtė e drejtė, pėrderisa jam nė kėtė tendė, t`ju mbaj zgjuar duke ua sjellė kėto gjėra ndėr mend,

14

duke ditur se, sė shpejti mė duhet ta lė kėtė tendėn time, sikurse ma tregoi Zoti ynė Jezu Krisht.

15

Por do tė kujdesem qė, edhe pas largimit tim, ju tė mund t`i kujtoni gjithnjė kėto gjėra.

16

Sepse nuk jua bėmė tė njohur fuqinė dhe ardhjen e Zotit tonė Jezu Krisht, duke shkuar pas pėrralla tė sajuara me mjeshtri, por sepse jemi dėshmitarė okular e madhėshtisė sė tij.

17

Sepse ai mori nder dhe lavdi nga Perėndia Atė, kur i erdhi ky zė nga lavdia e madhėrishme: ``Ky ėshtė Biri im i dashur, nė tė cilin jam kėnaqur``.

18

Dhe ne e dėgjuam kėtė zė qė vinte nga qielli, kur qemė bashkė me tė nė malin e shenjtė.

19

Ne e kemi edhe mė tė vėrtetuar fjalėn profetike, tė cilėn bėni mirė ti kushtoni kujdes, si njė kandil qė ndriēon nė njė vend tė errėt, derisa tė zbardhė dita dhe ylli i dritės tė lindė nė zemrat tuaja,

20

duke ditur sė pari kėtė: qė asnjė profeci e Shkrimit nuk ėshtė objekt i interpretimeve tė veēanta.

21

Sepse asnjė profeci nuk ka ardhur nga vullneti i njeriut, por njerėzit e shenjtė tė Perėndisė kanė folur, tė shtyrė nga Fryma e Shenjtė.

 

2 e Pjetrit 2