Bibla Shqip

Efesianėve 3

Efesianėve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 4

1

Unė, pra, i burgosuri pėr Zotin, ju bėj thirrje qė tė ecni denjėsisht sipas thirrjes pėr tė cilėn u thirrėt,

2

me ēdo pėrulėsi e zemėrbutėsi, me durim, duke e duruar njėri-tjetrin nė dashuri,

3

duke u pėrpjekur tė ruani unitetin e Frymės nė lidhjen e paqes.

4

Éshtė njė trup i vetėm dhe njė Frym i vetėm, sikurse ju u thirrėt nė shpresėn e vetme tė thirrjes suaj.

5

Éshtė njė Zot i vetėm, njė besim i vetėm, njė pagėzim i vetėm,

6

njė Perėndi i vetėm dhe Atė i tė gjithėve, qė ėshtė pėrmbi tė gjithė, nė mes tė tė gjithėve dhe nė ju tė gjithė.

7

Po secilit nga ne iu dha hiri sipas masės sė dhuntisė sė Krishtit.

8

Pėr ē`ka Shkrimi thotė: ``Kur ai u ngjit lart, ai e burgosi burgosjen dhe u dha dhurata njerėzve``.

9

Tani kjo: ``Ai u ngjit``, ē`do tė thotė tjetėr pėrveē se ai mė parė edhe kishte zbritur nė pjesėt mė tė ulta tė dheut?

10

Ai qė zbriti ėshtė po ai qė edhe u ngjit pėrmbi tė gjithė qiejt, pėr tė pėrmbushur tė gjitha gjėrat.

11

Dhe ai vetė i dha disa si apostuj, tė tjerė si profetė, tė tjerė si ungjilltarė dhe tė tjerė si barinj e mėsues,

12

pėr pėrsosjen e shenjtorėve, pėr veprėn e shėrbimit dhe pėr ndėrtimin e trupit tė Krishtit,

13

derisa tė arrijmė tė gjithė te uniteti i besimit dhe tė njohjes sė Birit tė Perėndisė, te njė njeri i pėrsosur, nė masėn e shtatit tė plotėsisė sė Krishtit,

14

qė tė mos jemi mė foshnja, tė lėkundur dhe tė transportuar nga ēdo erė doktrineje, nga mashtrimi i njerėzve, nga dinakėria e tyre nėpėrmjet gėnjeshtrave tė gabimit,

15

por, duke thėnė tė vėrtetėn me dashuri, tė rritemi nė ēdo gjė drejt atij qė ėshtė kreu, Krishti.

16

Prej tė cilit gjithė trupi, i lidhur mirė dhe i bashkuar, me anė tė kontributit qė jep ēdo gjymtyrė dhe sipas forcės sė ēdo pjese tė veēantė, shkakton rritjen e trupit, pėr ndėrtimin e vetes sė tij nė dashuri.

17

Kėtė, pra, po dėshmoj nė Zotin: tė mos ecni mė si po ecin ende johebrenjtė e tjerė, nė kotėsinė e mendjes sė tyre,

18

tė errėsuar nė mendje, tė shkėputur nga jeta e Perėndisė, pėr shkak tė padijes qė ėshtė nė ta dhe ngurtėsimit tė zemrės sė tyre.

19

Ata, duke u bėrė tė pandjeshėm, e dhanė veten nė shthurje, duke kryer ēdo papastėrti me lakmi tė pangopur.

20

Por ju nuk e keni njohur kėshtu Krishtin,

21

nė qoftė se e keni dėgjuar atė dhe keni qėnė tė mėsuar nė tė sipas sė vėrtetės qė ėshtė nė Jezusin,

22

qė tė zhvisheni, pėr sa i takon sjelljes sė mėparshme, nga njeriu i vjetėr qė korruptohet me anė tė lakmive tė gėnjeshtrės,

23

dhe tė pėrtėriteni nė frymėn e mendjes suaj

24

dhe tė visheni me njeriun e ri, tė krijuar sipas Perėndisė nė drejtėsinė dhe shenjtėrinė e sė vėrtetės.

25

Prandaj, duke e lėnė mėnjanė gėnjeshtrėn, secili t`i thotė tė vėrtetėn tė afėrmit tė vet, sepse jemi gjymtyrė, njeri me tjetrin.

26

Zemėrohuni dhe mos mėkatoni; dielli tė mos perėndojė mbi inatin tuaj;

27

dhe mos i jepni vend djallit.

28

Ai qė vidhte, le tė mos vjedhė mė, por mė tepėr tė mundohet duke bėrė ndonjė punė tė mirė me duart e veta, qė tė ketė t`i japė diēka atij qė ka nevojė.

29

Asnjė fjalė e keqe le tė mos dalė nga goja juaj, por ajo qė ėshtė e mirė pėr ndėrtimin, sipas nevojės, qė t`u japė hir atyre qė dėgjojnė.

30

Dhe mos e trishtoni Frymėn e Shenjtė tė Perėndisė, me tė cilin u vulosėt pėr ditėn e shpengimit.

31

Le tė flaket larg jush ēdo hidhėrim, zemėrim, inat, trazirė dhe shpifje me ēdo ligėsi.

32

Por jini tė mirė dhe tė mėshirshėm njeri me tjetrin, duke e falur njėri-tjetrin, sikurse edhe Perėndia ju ka falur nė Krishtin.

Efesianėve 5