Bibla Shqip

2 e Korintasve 5

2 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Dhe, duke qenė bashkėpunėtorė tė tij, ju kėshillojmė tė mos e pranoni mė kot hirin e Perėndisė,

2

sepse ai thotė: ``Nė kohė tė pėlqyer unė tė dėgjova dhe nė ditė shpėtimi tė ndihmova``. Ja, pra, koha e pėlqyer, ja, pra, dita e shpėtimit.

3

Ne nuk japim asnjė shkas pėr skandal nė asnjė gjė, qė tė mos shahet shėrbesa jonė;

4

por nė ēdo gjė e rekomandojmė veten tonė si shėrbėtorė tė Perėndisė nė shumė vuajtje, nė shtrėngime, nė nevoja, nė ngushtica,

5

nė rrahje, nė burgosje, nė kryengritje, nė mundime, nė tė pafjetura, nė agjėrime,

6

me pastėrti, me njohuri, me durim, me mirėsi, me Frymėn e Shenjtė, me dashuri jo tė shtirur,

7

me fjalėn e sė vėrtetės, me fuqinė e Perėndisė, me armėt e drejtėsisė nė tė djathtė dhe nė tė majtė,

8

nė lavdi dhe nė ēnderim, me emėr tė mirė dhe me emėr tė keq;

9

si gėnjeshtarė, por tė vėrtetė; si tė panjohur, por tė njohur; si njerėz qė vdesin, por ja, jetojmė; si tė ndėshkuar, por jo tė vrarė;

10

si tė brengosur, por gjithmonė tė gėzuar; si tė varfėr, por shumė veta i bėjmė tė pasur; si njerėz qė s`kanė kurrgjė, por kanė gjithēka.

11

Goja jonė u hap pėr ju, o Korintas, zemra jonė u bė e gjėrė.

12

Ju nuk jeni ngushtė nė ne, por ju jeni tė ngushtė nė zemrat tuaj.

13

Por nė shkėmbim po ju flas si fėmijve, bėhuni tė gjėrė edhe ju.

14

Mos hyni nė njė zgjedhė bashkė me tė pabesėt, sepse ē`lidhje ka drejtėsia me paudhėsinė? Dhe ēfarė afrie ka drita me terrin?

15

Dhe ē`harmoni ka Krishti me Belialin? Ose ē`pjesė ka besimtari me jobesimtarin?

16

Dhe ēfarė marrėveshje ka tempulli i Perėndisė me idhujt? Sepse ju jeni tempulli i Perėndisė sė gjallė, sikurse tha Perėndia: ``Unė do tė banoj nė mes tyre, dhe do tė ec ndėr ta; do tė jem Perėndia i tyre dhe ata do tė jenė populli im``.

17

Prandaj ``dilni nga mesi i tyre dhe ndahuni prej tyre, thotė Zoti, dhe mos prekni asgjė tė ndyrė, dhe unė do t`ju pranoj,

18

dhe do tė jem si njė Atė pėr ju, dhe ju do tė jeni pėr mua si bijtė e bijat, thotė Zoti i Plotfuqishėm``.

2 e Korintasve 7