Bibla Shqip

Mateu 23

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Tani kur Jezusi doli nga tempulli dhe po largohej, dishepujt e tij iu afruan pėr t`i treguar ndėrtesat e tempullit.

2

Por Jezusi u tha atyre: ``A nuk i shikoni ju tė gjitha kėto? Nė tė vėrtetė po ju them se kėtu nuk do tė mbetet asnjė gur mbi gur qė nuk do tė rrėnohet``.

3

Pastaj, kur ai u ul tė rrinte nė malin e Ullinjve, dishepujt e vet iu afruan mėnjanė dhe i thanė: ``Na thuaj, kur do tė ndodhin kėto gjėra? Dhe cila do tė jetė shenja e ardhjes sate dhe e mbarimit tė botės?``.

4

Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Ruhuni se mos ju mashtron ndokush!

5

Sepse shumė do tė vijnė nė emrin tim, duke thėnė: "Unė jam Krishti" dhe do tė mashtrojnė shumė njėrėz.

6

Atėherė do tė dėgjoni tė flitet pėr lufta dhe pėr ushtima luftash; ruhuni tė mos shqetėsoheni, sepse tė gjitha kėto duhet tė ndodhin, por ende mbarimi nuk do tė ketė ardhur.

7

Do tė ngrihet, pra, popull kundėr populli dhe mbretėri kundėr mbretėrie; do tė ketė zi buke, murtajė dhe tėrmete nė vende tė ndryshme.

8

Por tė gjitha kėto gjėra do tė jenė vetėm fillimi i dhembjeve tė lindjes.

9

Atėherė do t`ju dorėzojnė nė mundime dhe do t`ju vrasin; dhe tė gjithė kombet do t`ju urrejnė pėr shkak tė emrit tim.

10

Atėherė shumė do tė skandalizohen, do ta tradhėtojnė njeri tjetrin dhe do tė urrejnė njeri tjetrin.

11

Dhe do tė dalin shumė profetė tė rremė, dhe do tė mashtrojnė shumė njerėz.

12

Dhe, duke qenė se paudhėsia do tė shumohet, shumėkujt do t`i ftohet dashuria;

13

por ai qė do tė ngulmojė deri nė fund do tė shpėtohet.

14

Dhe ky ungjill i mbretėrisė do tė predikohet nė gjithė botėn si njė dėshmi pėr gjithė kombet, dhe atėherė do tė vijė mbarimi``.

15

``Kur tė shihni, pra, neverinė e shkretimit, qė ėshtė parathėnė nga profeti Danieli, qė ka zėnė vend nė vendin e shenjtė (kush lexon le ta kuptojė),

16

atėherė ata qė janė nė Juda, le tė ikin ndėr male.

17

Kush ndodhet mbi taracėn e shtėpisė, tė mos zbresė pėr tė marrė diēka nė shtėpinė e vet;

18

dhe kush ėshtė ndėr ara, tė mos kthehet pėr tė marrė mantelin e tij.

19

Por mjerė gratė shtatzėna dhe ato qė do t`u japin gji fėmijėve nė ato ditė!

20

Dhe lutuni qė ikja juaj tė mos ndodhė nė dimėr, as tė shtunėn,

21

sepse atėherė do tė ketė njė mundim aq tė madh, sa nuk ka ndodhur kurrė qė nga krijimi i botės e deri mė sot, dhe as nuk do tė ketė mė kurrė!

22

Dhe, po tė mos shkurtoheshin ato ditė, asnjė mish nuk do tė shpėtonte; por pėr shkak tė tė zgjedhurve, ato ditė do tė shkurtohen.

23

Atėherė, nė qoftė se dikush do t`ju thotė: "Ja, Krishti ėshtė kėtu", ose "Éshtė atje", mos i besoni.

24

Sepse do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė, dhe do tė bėjnė shenja tė mėdha dhe mrrekulli tė tilla aq sa t`i mashtrojnė, po tė ishte e mundur, edhe tė zgjedhurit.

25

Ja, unė ju paralajmėrova.

26

Pra, nė qoftė se ju thonė: "Ja, ėshtė nė shkretėtirė", mos shkoni atje: "Ja, ėshtė nė dhomat e fshehta", mos u besoni.

27

Sepse, si vetėtima qė del nga lindja dhe flakėron deri nė perėndim, kėshtu do tė jetė ardhja e Birit tė njeriut.

28

Sepse ku tė ketė kėrma, aty do tė mblidhen shqiponjat``.

29

``Tani, fill pas pikėllimit tė atyre ditėve, dielli do tė erret dhe hėna nuk do tė japė dritėn e vet, yjet do tė bien nga qielli dhe fuqitė e qiejve do tė tronditen.

30

Dhe atėherė do tė duket nė qiell shenja e Birit tė njeriut; dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe.

31

Ai do t`i dėrgojė engjėjt e vet me tinguj tė fuqishėm borie; dhe ata do t`i mbledhin tė zgjedhurit e tij nga tė katėr erėrat, nga njė skaj i qiellit te tjetri.

32

Tani mėsoni nga fiku kėtė shėmbėlltyrė: kur tashmė degėt e tij njomėsohen dhe nxjerrin gjethet, ta dini se vera ėshtė afėr.

33

Kėshtu edhe ju, kur t`i shihni tė gjitha kėto gjėra, ta dini se ai ėshtė afėr, madje te dera.

34

Nė tė vėrtetė po ju them se ky brez nuk do tė kalojė, pa u realizuar tė gjitha kėto.

35

Qielli dhe toka do tė kalojnė, por fjalėt e mia nuk do tė kalojnė.

36

Tani sa pėr atė ditė dhe pėr atė orė, askush s`e di, as engjėjt e qieive, por vetėm Ati im.

37

Por, ashtu si qe nė ditėt e Noeut, kėshtu do tė jetė edhe nė ardhjen e Birit tė njeriut.

38

Sepse, ashtu si nė ditėt pėrpara pėrmbytjes, njerėzit hanin dhe pinin, martoheshin dhe martonin, derisa Noeu hyri nė arkė;

39

dhe nuk kuptuan asgjė, deri sa erdhi pėrmbytja dhe i fshiu tė gjithė; kėshtu do tė ndodhė nė ardhjen e Birit tė njeriut.

40

Atėherė dy do tė jenė nė arė, njė do tė merret dhe tjetri do tė lihet.

41

dy gra do tė bluajnė nė mulli, njė do tė merret dhe tjetra do tė lihet.

42

Rrini zgjuar, pra, sepse nuk e dini nė cilėn orė do tė vijė Zoti juaj.

43

Por dijeni kėtė, se ta dinte i zoti i shtėpisė nė ēfarė orė tė natės do tė vijė vjedhėsi, do tė rrinte zgjuar dhe nuk do tė lejonte t`i shpėrthehej shtėpia.

44

Prandaj edhe ju jini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju nuk mendoni``.

45

``Cili ėshtė, pra, ai shėrbėtor besnik dhe i menēur, qė zotėria e tij e caktoi pėrmbi shtėpiarėt e vet, pėr t`u dhėnė atyre ushqimin nė kohėn e duhur?

46

Lum ai shėrbėtor qė, kur tė kthehet zotėria e tij, e gjen duke bėrė kėshtu.

47

Nė tė vėrtetė po ju them se ai do t`ia besojė administrimin e gjithė pasurisė sė vet.

48

Por, nė qoftė se ky shėrbėtor i mbrapshtė, thotė nė zemėr tė vet: "Zotėria ime vonon tė vijė",

49

dhe fillon t`i rrahė shokėt e vet dhe tė hajė e tė pijė me pijanecėt;

50

zotėria e kėtij shėrbėtori do tė vijė nė atė ditė kur ai nuk e pret dhe nė atė orė kur ai nuk e di;

51

do ta ndėshkojė rėndė dhe do t`i rezervojė fatin e hipokritėve. Atje do tė jetė e qara dhe kėrcėllim dhėmbėsh``.

Mateu 25