Bibla Shqip

Predikuesi 2

Predikuesi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Ēdo gjė ka stinėn e vet, ēdo situatė ka njė kohė nėn qiell;

2

njė kohė pėr tė lindur dhe njė kohė pėr tė vdekur, njė kohė pėr tė mbjellė dhe njė kohė pėr tė shkulur atė qė ėshtė mbjellė,

3

njė kohė pėr tė vrarė dhe njė kohė pėr tė shėruar, njė kohė pėr tė shembur dhe njė kohė pėr tė ndėrtuar,

4

njė kohė pėr tė qarė dhe njė kohė pėr tė qeshur, njė kohė pėr tė mbajtur zi dhe njė kohė pėr tė hedhur valle,

5

njė kohė pėr tė flakur gurėt dhe njė kohė pėr tė mbledhur gurėt, njė kohė pėr tė pėrqafuar dhe njė kohė pėr tė mos pėrqafuar,

6

njė kohė pėr tė kėrkuar dhe njė kohė pėr tė humbur, njė kohė pėr tė ruajtur dhe njė kohė pėr tė hedhur tutje,

7

njė kohė pėr tė grisur dhe njė kohė pėr tė qepur, njė kohė pėr tė heshtur dhe njė kohė pėr tė folur,

8

njė kohė pėr tė dashuruar dhe njė kohė pėr tė urryer, njė kohė pėr luftėn dhe njė kohė pėr paqen.

9

Ēfarė pėrfitimi ka ai qė punon nga tė gjitha gjėrat pėr tė cilat mundohet?

10

Pashė punėn qė Perėndia u jep bijve tė njerėzve, me qėllim qė tė mundohen.

11

Ai e ka bėrė tė bukur ēdo gjė nė kohėn vet; ka vėnė madje pėrjetėsinė nė zemrat e tyre, pa i dhėnė mundėsinė asnjė njeriu tė zbulojė veprėn qė Perėndia ka bėrė nga fillimi deri nė fund.

12

Kėshtu kuptova qė nuk ka gjė mė tė mirė se sa tė gėzohesh dhe tė bėsh tė mirė sa je gjallė;

13

dhe qė ēdo njeri qė ha, pi dhe gėzon mirėqėnie nė gjithė mundin e tij, kjo ėshtė njė dhuratė e Perėndisė.

14

E kuptova qė tėrė ato qė bėn Perėndia janė pėrjetė; nuk mund t`u shtosh dhe t`u heqėsh asgjė; dhe Perėndia vepron kėshtu me qėllim qė njerėzit tė kenė frikė prej tij.

15

Ajo qė ėshtė, ka qenė mė parė; dhe ajo qė do tė vijė ka qenė mė parė, dhe Perėndia heton atė qė ka kaluar.

16

Kam parė gjithashtu nėn diell qė nė vend tė arsyes kishte paudhėsi, qė nė vend tė drejtėsisė kishte paudhėsi.

17

Kėshtu thashė nė zemrėn time: "Perėndia do tė gjykojė tė drejtin dhe tė pabesin, sepse ka njė kohė tė caktuar pėr ēdo gjė dhe pėr ēdo vepėr".

18

Thashė nė zemrėn time: "Pėrsa u pėrket kushteve nė tė cilat ndodhen bijtė e njerėzve, Perėndia i vė nė provė, qė ata vetė tė kuptojnė qė janė si kafshė".

19

Nė fakt tė gjitha ato qė u ndodhin bijve tė njerėzve u ndodhin kafshėve; tė dy palėve u ndodh e njėjta gjė. Ashtu si vdes njeri, kėshtu vdes tjetri. Po, tė gjithė kanė po atė frymė; dhe njeriu nuk ka asnjė epėrsi mbi kafshėn, sepse gjithēka ėshtė kotėsi.

20

Tė gjithė shkojnė nė po atė vend; tė gjithė vijnė nga pluhuri dhe kthehen nė pluhur.

21

Kush e di nė se fryma e bijve tė njerėzve ngjitet lart dhe nė se fryma e kafshės zbret poshtė nė tokė?

22

Kėshtu e kuptova qė nuk ka gjė mė tė mirė pėr njeriun se sa tė gėzohet nė punėn e tij, sepse kjo ėshtė pjesa e tij. Kush do ta ēojė nė fakt tė shohė atė qė ka pėr tė ndodhur pas tij?

Predikuesi 4