Bibla Shqip

Predikuesi 1

Predikuesi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Unė thashė nė zemrėn time: "Eja tani, dua tė tė vė nė provė me gėzimin, dhe ti do tė gėzosh ėndjen". Por ja, edhe kjo ėshtė kotėsi.

2

Pėr tė qeshurit kam thėnė: "Éshtė njė marrėzi, dhe pėr gėzimin: "Kujt i shėrben?".

3

Kėrkova nė zemrėn time si ta kėnaq trupin tim me verė, duke e nxitur njėkohėsisht zemrėn time drejt diturisė dhe t`i qepet marrėzisė, deri sa tė shoh cila ėshtė e mira qė bijtė e njerėzve do tė duhej tė bėnin nėn qiell tėrė ditėt e jetės sė tyre.

4

Kėshtu kreva punime tė mėdha pėr vete; ndėrtova shtėpi, mbolla vreshta,

5

bėra kopshte dhe parqe, duke mbjellė drurė frutorė tė ēdo lloji;

6

ndėrtova pellgje pėr ujin me tė cilat tė mund tė vadis pyllin qė tė rriten drurėt.

7

Bleva shėrbėtorė dhe shėrbėtore dhe u bėra me shėrbėtorė qė lindėn nė shtėpi; pata pasuri tė mėdha nė kope me bagėti tė trashė dhe tė imėt mė tepėr se ata qė kishin qenė para meje nė Jeruzalem.

8

Grumbullova pėr vete edhe argjend, ar dhe pasuritė e mbretėrve dhe tė krahinave; gjeta kėngėtarė dhe kėngėtare, kėnaqėsitė e bijve tė njerėzve, dhe vegla muzikore tė ēdo lloji.

9

Kėshtu u bėra i madh dhe u begatova mė tepėr se ata qė kishin qenė para meje nė Jeruzalem; edhe dituria mė mbeti mua.

10

Tėrė ato qė sytė e mi dėshironin, nuk ua mohova atyre; nuk i refuzova zemrės sime asnjė qejf, sepse zemra ime kėnaqej me ēdo punė timen; dhe ky ka qenė shpėrblimi pėr ēdo punė tė bėrė nga unė.

11

Pastaj u ktheva tė shikoj tėrė veprat qė kishin bėrė duart e mia dhe mundin tim pėr t`i kryer; dhe ja, tė gjitha ishin kotėsi dhe njė kėrkim pėr tė kapur erėn; nuk kishte asnjė pėrfitim nėn diell.

12

Atėherė u ktheva tė rrah me mend diturinė, marrėzinė dhe budallallėkun. "Ēfarė do tė bėjė njeriu qė do tė zėrė vendin e mbretit, nė mos atė qė ėshtė bėrė?".

13

Pastaj kuptova qė dituria ka njė epėrsi mbi budallallėkun, ashtu si drita ka njė epėrsi mbi errėsirėn.

14

I urti i ka sytė nė kokė, kurse budallai ecėn nė errėsirė; por kuptova gjithashtu qė tė dyve u ėshtė rezervuar i njėjti fat.

15

Kėshtu thashė nė zemrėn time: "Po ai fat qė i takon budallait mė takon edhe mua". Ē`pėrfitim ke se ke qenė mė i urtė?". Prandaj thashė nė zemrėn time: "Edhe kjo ėshtė kotėsi".

16

Nuk mbetet nė fakt asnjė kujtim jetėgjatė si i njeriut tė urtė ashtu edhe i njeriut budalla, sepse nė ditėt e ardhme gjithēka do tė harrohet. Dhe ashtu si vdes budallai, nė tė njėjtėn mėnyrė vdes i urti.

17

Prandaj fillova tė urrej jetėn, sepse tė gjitha ato qė bėhen nėn diell mė janė bėrė tė neveritshme, sepse tė gjitha janė kotėsi dhe njė pėrpjekje pėr tė kapur erėn.

18

Kėshtu kam urryer ēdo mundim qė kam kryer nėn diell, sepse duhet t`i lė tė gjitha atij qė do tė vijė pas meje.

19

Dhe kush e di nė se do tė jetė i urtė ose budalla? Sidoqoftė ai do tė jetė zot i gjithė punės qė kam kryer me mund dhe pėr tė cilėn kam pėrdorur diturinė nėn diell. Edhe kjo ėshtė kotėsi.

20

Kėshtu arrita tė dėshpėrohem nė zemrėn time pėr gjithė mundin qė kam bėrė nėn diell.

21

Sepse kėtu ka njė njeri qė ka punuar me dituri, me zgjuarėsi dhe me sukses, por qė duhet t`ia lėrė trashėgiminė e tij njė tjetri, qė nuk ėshtė munduar fare! Edhe kjo ėshtė njė kotėsi dhe njė e keqe e madhe.

22

Ēfarė i mbetet nė tė vėrtetė njeriut pėr tėrė mundin e tij dhe pėr shqetėsimin e zemrės sė tij, me tė cilėn ėshtė munduar nėn diell?

23

Tėrė ditėt e tij nuk janė veēse dhembje dhe puna e tij ėshtė e rėndė. Zemra e tij nuk pushon as natėn. Edhe kjo ėshtė kotėsi.

24

Pėr njeriun nuk ka gjė mė tė mirė se sa tė hajė e tė pijė dhe tė gėzohet nė mundin e tij; por kam vėnė re se edhe kjo vjen nga dora e Perėndisė.

25

Kush mund tė hajė ose tė gėzohet mė shumė se unė?

26

Sepse Perėndia i jep njeriut qė i pėlqen dituri, njohje dhe gėzim; por mėkatarit i ngarkon detyrėn tė mbledhė dhe tė grumbullojė, pėr t`ia lėnė pastaj tė gjitha atij qė pėlqehet nga sytė e Perėndisė. Edhe kjo ėshtė kotėsi dhe pėrpjekje pėr tė kapur erėn.

Predikuesi 3