Bibla Shqip

Fjalėt e urta 17

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Kush veēohet kėrkon kėnaqėsinė e tij dhe zemėrohet kundėr gjithė diturisė sė vėrtetė.

2

Budallai nuk gjen kėnaqėsi te maturia, por vetėm nė tė vėnit nė dukje tė zemrės sė tij.

3

Kur vjen i pabesi vjen edhe pėrēmimi dhe bashkė me humbjen e nderit vjen turpi.

4

Fjalėt e gojės sė njė njeriu janė ujėra tė thella; burimi i diturisė ėshtė si njė rrjedhė uji qė shkon duke gurgulluar.

5

Nuk ėshtė mirė tė preferosh tė pabesin, apo tė shkaktosh humbjen e tė drejtit nė gjyq.

6

Buzėt e budallait tė ēojnė nė grindje, dhe goja e tij kėrkon goditje.

7

Goja e budallait ėshtė shkatėrrimi i tij dhe buzėt e tij janė njė lak pėr jetėn e tij.

8

Fjalėt e shpifėsit janė si njė gjellė shumė e shijshme qė zbret thellė nė zorrė.

9

Edhe ai qė ėshtė pėrtac nė punėn e tij ėshtė vėlla i planprishėsit.

10

Emri i Zotit ėshtė njė kala e fortė, tek ai turret i drejti dhe gjen siguri.

11

Pasuria e kamėsit ėshtė qyteti i tij i fortė dhe simbas mendimit tė tij ajo ėshtė si njė mur i lartė.

12

Pėrpara shkatėrrimit, zemra e njeriut ngrihet, por para lavdisė vjen pėrulėsia.

13

Kush jep pėrgjigje pėr njė ēėshtje para se ta ketė dėgjuar, tregon marrėzinė e tij pėr turp tė vet.

14

Fryma e njeriut i jep krahė nė sėmundjen e tij, por kush mund ta ngrerė njė frymė tė demoralizuar?

15

Zemra e njeriut tė matur fiton dituri, edhe veshi i tė urtėve kėrkon diturinė.

16

Dhurata e njeriut i hap rrugėn dhe e ēon nė prani tė tė mėdhenjve.

17

I pari qė mbron ēėshtjen e vet duket sikur ka tė drejtė; por pastaj vjen tjetri dhe e shqyrton.

18

Fati u jep fund grindjeve dhe i ndan tė fuqishmit.

19

Njė vėlla i fyer ėshtė si njė qytet i fortė; dhe grindjet janė si shulat e njė kalaje.

20

Njeriu e ngop barkun me frytin e gojės sė tij, ai ngopet me prodhimin e buzėve tė tij.

21

Vdekja dhe jeta janė nėn pushtetin e gjuhės; ata qė e duan do tė hanė frytet e saj.

22

Kush ka gjetur grua ka gjetur njė gjė tė mirė dhe ka siguruar njė favor nga Zoti.

23

I varfėri flet duke u lutur, kurse i pasuri pėrgjigjet me ashpėrsi.

24

Njeriu qė ka shumė miq duhet gjithashtu tė tregohet mik, por ėshtė njė mik qė ėshtė mė i lidhur se njė vėlla.

Fjalėt e urta 19