Bibla Shqip

Fjalėt e urta 16

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Éshtė mė mirė njė copė bukė thatė me paqe se sa njė shtėpi plot me kafshė tė vrara me grindje.

2

Shėrbėtori qė vepron me urtėsi ka pėr tė sunduar mbi tė birin qė e turpėron dhe do tė marrė njė pjesė tė trashėgimisė bashkė me vėllezėrit.

3

Poēi ėshtė pėr argjendin dhe furra pėr arin, por ai qė provon zemrat ėshtė Zoti.

4

Njeriu i keq dėgjon buzėt e liga, gėnjeshtari dėgjon gjuhėn e ēoroditur.

5

Ai qė pėrqesh tė varfėrin fyen Atė qė e ka krijuar; ai qė kėnaqet me fatkeqėsinė e tjetrit nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar.

6

Bijtė e bijve janė kurora e pleqve, dhe lavdia e bijve janė etėrit e tyre.

7

Budallait nuk i shkon njė e folur e bukur, aq mė pak princit nuk i shkojnė buzė gėnjeshtare,

8

Njė dhuratė ėshtė njė gur i ēmuar nė sytė e atij qė e ka; ngado qė kthehet, ai ia del.

9

Kush mbulon njė faj fiton dashuri, por kush i rikthehet pėrsėri ndan miqtė mė tė mirė.

10

Njė qortim depėrton mė thellė te njeriu me mend se sa njėqind goditje te budallai.

11

Njeriu i keq nuk kėrkon gjė tjetėr veē tė ngrerė krye, prandaj do tė dėrgohet kundėr tij njė lajmėtar mizor.

12

Éshtė mė mirė tė takosh njė harushė se cilės i kanė vjedhur kėlyshėt e vet se sa njė budalla nė marrėzinė e tij.

13

E keqja nuk do tė largohet nga shtėpia e atij qė sė mirės i pėrgjigjet me tė keqen.

14

Tė fillosh njė grindje ėshtė sikur t`u ēelėsh rrugė ujėrave; prandaj ndėrprite grindjen pėrpara se tė acarohet.

15

Ai qė nxjerr tė pafajshėm fajtorin dhe ai qė dėnon tė drejtin janė qė tė dy tė neveritshėm pėr Zotin.

16

Ē`duhet paraja nė duart e budallait? Mos vallė pėr tė blerė dituri, kur ai nuk ka mend fare?

17

Miku tė do nė ēdo kohė, por vėllai lind pėr ditė tė vėshtira.

18

Njeriu qė nuk ka mend jep dorėn si garanci dhe merr zotime pėr tė afėrmin e tij.

19

Ai qė do mėkatin i do grindjet, dhe ai qė ngre portėn e tij kėrkon rrėnim.

20

Njeriu zemėrshthurur nuk gjen asnjė tė mirė, dhe ai qė ka gjuhėn e ēoroditur bie nė telashe.

21

Atij qė i lind njė budalla do t`i vijnė hidhėrime dhe ati i njė budallai nuk mund tė ketė gėzim.

22

Njė zemėr e gėzuar ėshtė njė ilaē i mirė, por njė frymė e dėrrmuar i than kockat.

23

I pabesi pranon dhurata fshehurazi pėr tė prishur rrugėt e drejtėsisė.

24

Dituria qėndron para atij qė ka mend, por sytė e budallait enden deri nė cepat mė tė largėta tė dheut.

25

Biri budalla ėshtė njė burim vuajtjesh pėr atin e tij dhe hidhėrim pėr atė qė e ka lindur.

26

Nuk ėshtė mirė tė dėnosh tė drejtin, as tė godasėsh princat pėr ndershmėrinė e tyre.

27

Kush i mat fjalėt e veta ka dije, dhe kush ka njė shpirt tė qetė ėshtė njeri i matur.

28

Budallai, edhe kur hesht, konsiderohet i urtė dhe, kur i mban tė mbyllura buzėt e tij, konsiderohet i zgjuar.

Fjalėt e urta 18