Bibla Shqip

Fjalėt e urta 15

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Prirjet e zemrės i pėrkasin njeriut, por pėrgjigja e gjuhės vjen nga Zoti.

2

Tė gjitha rrugėt e njeriut janė tė pastra nė sytė e tij, por Zoti i peshon frymėt.

3

Besoja Zotit veprimet e tua dhe planet e tua do tė realizohen.

4

Zoti ka bėrė ēdo gjė pėr vete tė tij, edhe tė pabesin pėr ditėn e fatkeqėsisė.

5

Ai qė ėshtė zemėrkrenar ėshtė i neveritshėm pėr Zotin; edhe sikur t`i shtrėngojė dorėn njė tjetri pėr besėlidhje, nuk ka pėr tė mbetur pa u ndėshkuar.

6

Me mirėsinė dhe me tė vėrtetėn padrejtėsia shlyhet, dhe me frikėn e Zotit njeriu largohet nga e keqja.

7

Kur Zotit i pėlqejnė rrugėt e njė njeriu, ai bėn qė edhe armiqtė e tij tė bėjnė paqe me tė.

8

Mė mirė tė kesh pak me drejtėsi, se sa tė ardhura tė mėdha pa drejtėsi.

9

Zemra e njeriut programon rrugėn e tij, por Zoti drejton hapat e tij.

10

Mbi buzėt e mbretit ėshtė njė vendim hyjnor; gjatė gjykimit goja e tij nuk duhet tė gabojė.

11

Kandari dhe peshoret e sakta janė tė Zotit, tė gjitha gurėt e peshės janė vepėr e tij.

12

Éshtė njė gjė e neveritshme pėr mbretėrit tė bėjnė tė keqen, sepse froni bėhet i qėndrueshėm me drejtėsinė.

13

Buzėt e drejta u pėlqejnė mbretėrve; ata e duan atė qė flet drejt.

14

Zemėrimi i mbretit ėshtė si lajmėtari i vdekjes, por njeriu i urtė do ta qetėsojė atė.

15

Nė dritėn e fytyrės sė mbretit ka jetė, dhe favori i tij ėshtė si reja e shiut tė fundit.

16

Éshtė mė mirė tė fitosh dituri se sa ar, dhe tė fitosh mėnēuri se sa argjend.

17

Rruga kryesore e njerėzve tė drejtė ėshtė tė evitojnė tė keqen; ai qė do ta ruajė shpirtin e tij mbikqyr rrugėn e tij.

18

Pėrpara shkatėrrimit vjen kryelartėsia dhe pėrpara rrėzimit fryma krenare.

19

Mė mirė tė kesh frymė tė pėrulur me tė mjerėt se sa tė ndash prenė me krenarėt.

20

Kush i kushton kujdes Fjalės do tė gjejė tė mirėn, dhe kush i beson Zotit ėshtė i lumtur.

21

I urti nga zemra do tė quhet i matur, dhe ėmbėlsia e buzėve e shton diturinė.

22

Mendja ėshtė njė burim jete pėr atė qė e zotėron, por budallallėku ėshtė dėnimi i budallenjve.

23

Zemra e tė urtit e bėn tė menēur gojėn e tij dhe e shton diturinė e buzėve tė tij.

24

Fjalėt e ėmbla janė si njė huall mjalti, ėmbėlsi pėr shpirtin dhe ilaē pėr kockat.

25

Ka njė rrugė qė njeriut i duket e drejtė, por nė fund ajo tė nxjerr nė udhėt e vdekjes.

26

Personi qė lodhet, lodhet pėr veten e tij, sepse goja e tij e nxit.

27

Njeriu i keq kurdis tė keqen dhe mbi buzėt e tij ka si njė zjarr tė ndezur.

28

Njeriu i ēoroditur mbjell grindje dhe ai qė shpif pėrēan miqtė mė tė mirė.

29

Njeriu i dhunės e josh shokun e vet dhe e ēon nėpėr njė rrugė jo tė mirė.

30

Kush mbyll sytė pėr tė kurdisur gjėra tė kėqija, kafshon buzėt kur shkakton tė keqen.

31

Flokėt e bardha janė njė kurorė lavdie; atė e gjejmė nė rrugėn e drejtėsisė.

32

Kush nuk zemėrohet shpejt vlen mė tepėr se njė luftėtar i fortė, dhe ai qė e urdhėron frymėn e tij vlen mė tepėr se ai qė mposht njė qytet.

33

Shorti hidhet qė nė barkun e nėnės, por ēdo veprim varet nga Zoti.

Fjalėt e urta 17