Bibla Shqip

Fjalėt e urta 13

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 14

1

Gruaja e urtė ndėrton shtėpinė e saj, por budallaqja e shkatėrron me duart e veta.

2

Kush ecėn nė drejtėsinė e tij ka frikė nga Zoti, por ai qė ēoroditet nė rrugėt e tij e pėrēmon atė.

3

Nė gojėn e budallait gjejmė farėn e kryelartėsisė, por tė urtėt e ruajnė gojėn e tyre.

4

Aty ku nuk ka qe grazhdi ėshtė bosh, por bollėku i korrjes qėndron nė forcėn e kaut.

5

Dėshmitari i ndershėm nuk gėnjen, por dėshmitari i rremė thotė gėnjeshtra.

6

Tallėsi kėrkon diturinė dhe nuk e gjen, por dija ėshtė njė gjė e lehtė pėr atė qė ka mend.

7

Largohu nga njeriu budalla sepse nuk do tė gjesh dituri mbi buzėt e tij.

8

Dituria e njeriut tė matur qėndron nė tė dalluarit e rrugės sė tij, por marrėzia e budallenjve ėshtė mashtrim.

9

Budallenjtė qeshin me mėkatin, por midis njerėzve tė drejtė ėshtė falja.

10

Zemra njeh trishtimin e vet, por njė i huaj nuk mund tė marrė pjesė nė gėzimin e saj.

11

Shtėpia e tė pabesėve do tė shkatėrrohet, por ēadra e njerėzve tė drejtė do tė lulėzojė.

12

Éshtė njė rrugė qė njeriut i duket e drejtė, por nė fund ajo tė nxjerr nė rrugėt e vdekjes.

13

Edhe kur qesh, zemra mund tė jetė e pikėlluar, dhe vetė gėzimi mund tė pėrfundojė nė vuajtje.

14

Zemėrpėrdali do tė ngopet me rrugėt e tij, dhe njeriu i mirė do tė ngopet me frytet e tij.

15

Budallai i beson ēdo fjale, por njeriu i matur tregon kujdes tė veēantė pėr hapat e tij.

16

Njeriu i urtė i trėmbet sė keqes dhe largohet prej saj, por budallai zemėrohet dhe ėshtė fodull.

17

Ai qė zemėrohet me lehtėsi kryen marrėzi dhe njeriu qė ka qėllime tė kėqija ėshtė i urryer.

18

Teveqelit e trashėgojnė budallallėkun, por njerėzit e matur kurorėzohen me dije.

19

Njerėzit e kėqij do tė pėrkulen pėrpara njerėzve tė mirė dhe tė pabesėt nė portat e tė drejtėve.

20

Tė varfėrin e urren vetė miku i tij, por i pasuri ka shumė miklues.

21

Kush pėrēmon tė afėrmin e vet, mėkaton, por ai qė ka mėshirė pėr tė varfėrit ėshtė i lumtur.

22

A nuk devijojnė, vallė nga rruga e drejtė ata qė kurdisin tė keqen? Por ata qė mendojnė tė mirėn kanė pėr tė gjetur mirėsi dhe tė vėrtetėn.

23

Nė ēdo mundim ka njė fitim, por fjalėt e kota ēojnė vetėm nė varfėri.

24

Kurora e njerėzve tė urtė ėshtė pasuria e tyre, por marrėzia e budallenjve ėshtė marrėzi.

25

Njė dėshmitar qė thotė tė vėrtetėn shpėton jetėn e njerėzve, por njė dėshmitar i rremė thotė gėnjeshtra.

26

Nė frikėn e Zotit gjendet njė siguri e madhe, dhe bijtė e tij do tė kenė njė vend strehimi.

27

Frika e Zotit ėshtė njė burim jete, qė i shmang leqet e vdekjes.

28

Lavdia e mbretit qėndron nė turmėn e popullit, por shkatėrrimi i princit qėndron nė mungesėn e njerėzve.

29

Kush ėshtė i ngadalshėm nė zemėrim ėshtė shumė i matur, por ai qė rrėmbehet me lehtėsi vė nė dukje marrėzinė e tij.

30

Njė zemėr e shėndoshė ėshtė jetė pėr trupin, por lakmia ėshtė krimbi brejtės i kockave.

31

Kush shtyp tė varfėrin fyen rėndė atė qė e ka bėrė, por ai qė ka mėshirė pėr nevojtarin e nderon atė.

32

I pabesi pėrmbyset nga vetė ligėsia e tij, por i drejti ka shpresė nė vetė vdekjen e tij.

33

Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

34

Drejtėsia e larton njė komb, por mėkati ėshtė turpi i popujve.

35

Dashamirėsia e mbretit ėshtė pėr shėrbėtorin qė vepron me urtėsi, por zemėrimi i tij ėshtė kundėr atij qė sillet me paturpėsi.

Fjalėt e urta 15