Bibla Shqip

Fjalėt e urta 9

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Fjalėt e urta tė Salomonit. Njė fėmijė e urtė e gėzon tė atin, por njė fėmijė budalla i shkakton vuajtje nėnes sė vet.

2

Thesaret e padrejtėsisė nuk japin dobi, por drejtėsia tė ēliron nga vdekja.

3

Zoti nuk do tė lejojė qė i drejti tė vuajė nga uria, por hedh poshtė dėshirėn e tė pabesėve.

4

Kush punon me dorė pėrtace varfėrohet, por dora e njerėzve tė zellshėm tė bėn tė pasurohesh.

5

Ai qė mbledh gjatė verės ėshtė njė bir i matur, por ai qė fle nė kohėn e korrjeve ėshtė njė bir qė tė mbulon me turp.

6

Ka bekime mbi kokėn e tė drejtit, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve.

7

Kujtimi i tė drejtit ėshtė nė bekim, por emri i tė pabesit do tė kalbet.

8

Zemėrurti i pranon urdhėrimet, por fjalamani budalla do tė rrėzohet.

9

Ai qė ecėn nė ndershmėri ecėn i sigurt, por ai qė ndjek rrugė dredharake ka pėr t`u zbuluar.

10

Kush e shkel syrin shkakton vuajtje, por fjalamani budalla do tė rrėzohet.

11

Goja e tė drejtit ėshtė njė burim jete, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve.

12

Urrejtja shkakton grindje, por dashuria mbulon tė gjitha fajet.

13

Dituria gjendet mbi buzėt e atyre qė kanė mendje, por shkopi ėshtė pėr kurrizin e atyre qė nuk kanė mend.

14

Tė urtėt grumbullojnė njohuri, por goja e budallait ėshtė njė shkatėrrim i shpejtė.

15

Begatia e tė pasurit ėshtė qyteti i tij i fortė; shkatėrrimi i tė varfėrit ėshtė varfėria e tyre.

16

Puna e tė drejtit i shėrben jetės, fitimi i tė pabesit mėkatit.

17

Kush ruan mėsimet ėshtė nė rrugėn e jetės; por kush nuk pranon kritikėn humb.

18

Kush e maskon urrejtjen ka buzė gėnjeshtare dhe ai qė pėrhap shpifje ėshtė budalla.

19

Nė fjalėt e shumta faji nuk mungon, por ai qė i frenon buzėt e tij ėshtė i urtė.

20

Gjuha e tė drejtit ėshtė argjend i zgjedhur, por zemra e tė pabesėve vlen pak.

21

Buzėt e tė drejtit ushqejnė mjaft njerėz, por budallenjtė vdesin sepse nuk kanė mend.

22

Bekimi i Zotit pasuron dhe ai nuk shton asnjė vuajtje.

23

Kryerja e njė kobi pėr budallanė ėshtė si njė zbavitje; kėshtu ėshtė dituria pėr njeriun qė ka mend.

24

Tė pabesit i ndodh ajo nga e cila trembet, por njerėzve tė drejtė u jepet ajo qė dėshirojnė.

25

Kur kalon furtuna, i pabesi nuk ėshtė mė, por i drejti ka njė themel tė pėrjetshėm.

26

Ashtu si uthulla pėr dhėmbėt dhe tymi pėr sytė, kėshtu ėshtė dembeli pėr ata qė e dėrgojnė.

27

Frika e Zotit i zgjat ditėt, por vitet e tė pabesit do tė shkurtohen.

28

Shpresa e tė drejtėve ėshtė gėzimi, por pritja e tė pabesėve do tė zhduket.

29

Rruga e Zotit ėshtė njė kala pėr njeriun e ndershėm, por ėshtė shkatėrrim pėr ata qė kryejnė padrejtėsi.

30

I drejti nuk do tė lėvizet kurrė, por tė pabesėt nuk do tė banojnė nė tokė.

31

Goja e tė drejtit prodhon dituri, por gjuha e ēoroditur do tė pritet.

32

Buzėt e tė drejtit njohin atė qė ėshtė e pranueshme; por goja e tė pabesėve njeh vetėm gjėra tė ēoroditura.

Fjalėt e urta 11