Bibla Shqip

Fjalėt e urta 7

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

A nuk bėrtet vallė dituria dhe maturia a nuk e bėn zėrin e saj tė dėgjohet?

2

Ajo qėndron nė kėmbė mbi majėn e lartėsive, gjatė rrugės, nė kryqėzimet e rrugėve;

3

bėrtet pranė portave, nė hyrje tė qyteteve, nė prag tė dyerve;

4

"Ju drejtohem juve, o njerėz dhe zėri im u drejtohet bijve tė njeriut.

5

Kuptoni, o njerėz tė thjeshtė, maturinė, dhe ju, njerėz pa mend, kini njė zemėr tė urtė.

6

Mė dėgjoni, sepse do tė flas pėr gjėra tė rėndėsishme dhe buzėt e mia do tė hapen pėr tė thėnė gjėra tė drejta.

7

Sepse goja ime do tė shpallė tė vėrtetėn; pabesia ėshtė e neveritshme pėr buzėt e mia.

8

Tė gjitha fjalėt e gojės sime janė tė drejta, nė to nuk ka asgjė tė shtrembėr dhe tė ēoroditur.

9

Janė tė gjitha tė drejta pėr atė qė ka mend dhe pėr ata qė kanė gjetur dijen.

10

Pranoni mėsimin tim dhe jo argjendin, dijen nė vend tė arit tė zgjedhur,

11

sepse dituria vlen mė tepėr se margaritarėt, tė gjitha gjėrat qė dikush mund dikush tė dėshiroje nuk barazohen me tė.

12

Unė, dituria, rri me maturinė dhe e gjej dijen nė meditim.

13

Frika e Zotit ėshtė tė urresh tė keqen; unė e urrej kryelartėsinė, arrogancėn, rrugėn e keqe dhe gojėn e ēoroditur.

14

Mua mė takon mendimi dhe dituria e vėrtetė; unė jam zgjuarsia, mua mė pėrket forca.

15

Nėpėrmjet meje mbretėrojnė mbretėrit dhe princat vendosin drejtėsinė.

16

Nėpėrmjet meje qeverisin krerėt, fisnikėt, tėrė gjykatėsit e tokės.

17

Unė i dua ata qė mė duan, dhe ata qė mė kėrkojnė me kujdes mė gjejnė.

18

Me mua janė pasuria dhe lavdia, pasuria qė zgjat dhe drejtėsia.

19

Fryti im ėshtė mė i mirė se ari, po, se ari i kulluar, dhe prodhimi im mė tepėr se argjendi i zgjedhur.

20

Unė eci nė rrugėn e drejtėsisė, nė mes tė shtigjeve tė drejtėsisė,

21

pėr t`i bėrė ata qė mė duan tė trashėgojnė pasurinė e vėrtetė dhe pėr tė mbushur thesaret e tyre.

22

Zoti mė zotėroi nė fillim tė rrugės sė tij, pėrpara veprave tė tij mė tė lashta.

23

U vendosa nga amshimi, qė nė krye, para se toka tė ekzistonte.

24

Mė prodhuan kur nuk kishte ende humnera, kur nuk kishte burime me ujė tė bollshėm.

25

Mė prodhuan para se themelet e maleve tė ishin pėrforcuar, para kodrinave,

26

kur nuk kishte sajuar ende as tokėn, as fushat dhe as plisat e para tė dheut.

27

Kur ai fiksonte qiejtė, unė isha aty; kur bėnte njė rreth mbi sipėrfaqen e humnerės,

28

kur i bėnte tė qėndrueshėm qiejtė e epėrm, kur pėrforconte burimet e humnerės,

29

kur i caktonte detit caqet e tij nė mėnyrė qė ujėrat tė mos kalonin pėrtej urdhėrit tė tij, kur vendoste themelet e dheut,

30

unė isha pranė tij si njė arkitekt, isha ēdo ditė kėnaqėsia e tij, duke u gėzuar ēdo ēast para tij;

31

kėnaqesha nė pjesėn e banueshme tė botės dhe gjeja ėndjen time me bijtė e njerėzve.

32

Tani, pra, mė dėgjoni, o bij; lum ata qė ndjekin rrugėt e mia!

33

Dėgjoni kėto mėsime, tregohuni tė urtė dhe mos i hidhni poshtė!

34

Lum ai njeri qė mė dėgjon, duke u gdhirė ēdo ditė te portat e mia dhe duke ruajtur shtalkat e portave tė mia.

35

Sepse ai qė mė gjen, gjen jetėn, dhe siguron pėrkrahjen e Zotit.

36

Por ai qė mėkaton kundėr meje, i bėn tė keqe vetvetes; tė gjithė ata qė mė urrejnė duan vdekjen".

Fjalėt e urta 9