Bibla Shqip

Gjyqtarėt 10

Gjyqtarėt

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Jefteu, Galaaditi, ishte njė njeri i fortė dhe trim, bir i njė prostitute dhe i Galaadit.

2

Bashkėshortja e Galaadit i lindi bij tė tjerė; kur bijtė e gruas sė tij arritėn nė moshėn madhore, ata e dėbuan Jefteun dhe i thanė: "Ti nuk do tė kesh trashėgimi nė shtėpinė e atit tonė, sepse je biri i njė gruaje tjetėr".

3

Atėherė Jefteu iku larg vėllezėrve tė tij dhe u vendos nė vendin e Tobit. Rreth Jefteut u mblodhėn njerėz pa asnjė vlerė, qė kryenin sulme bashkė me tė.

4

Pas njė farė kohe bijtė e Amonit i shpallėn luftė Izraelit.

5

Kur bijtė e Amonit filluan luftėn kundėr Izraelit, pleqtė e Galaadit shkuan ta kėrkojnė Jefteun nė vendin e Tobit;

6

dhe i thanė Jefteut: "Eja me ne dhe bėhu kapidani ynė, pėr tė luftuar kundėr bijve tė Amonit".

7

Por Jefteu iu pėrgjegj pleqve tė Galaadit duke thėnė: "A nuk mė keni urryer dhe dėbuar nga shtėpia e atit tim? Pse vini tani tek unė kur jini keq?".

8

Pleqtė e Galaadit i thanė Jefteut: "Pikėrisht pėr kėtė jemi kthyer tani te ti, me qėllim qė ti tė vish me ne pėr tė luftuar kundėr bijve tė Amonit, dhe tė vihesh nė krye tė gjithė banorėve tė Galaadit".

9

Atėherė Jefteu iu pėrgjegj pleqve tė Galaadit: "Nė qoftė se mė ktheni tek ju pėr tė luftuar kundėr bijve tė Amonit, dhe Zoti i lė nė pushtetin tim, unė do tė bėhem komandanti juaj".

10

Pleqtė e Galaadit i thanė Jefteut: "Zoti le tė jetė dėshmitar midis nesh, nė rast se nuk veprojmė ashtu si ke thėnė ti".

11

Pastaj Jefteu shkoi tek pleqtė e Galaadit dhe populli e zgjodhi komandant dhe udhėheqės tė tij; dhe Jefteu pėrsėriti para Zotit nė Mitspah tėrė fjalėt qė pati thėnė mė parė.

12

Pastaj Jefteu i dėrgoi lajmėtarė mbretit tė bijve tė Amonit pėr t`i thėnė: "Ēfarė ka midis teje dhe meje, qė ti tė vish e tė bėsh luftė nė vendin tim?".

13

Mbreti i bijve tė Amonit iu pėrgjegj me kėto fjalė lajmėtarėve tė Jefteut: "Sepse, kur Izraeli doli nga Egjipti, ai pushtoi vendin tim, nga Arnoni deri nė Jabok dhe nė Jordan. Tani, pra, m`i kthe kėto toka nė mėnyrė miqėsore".

14

Jefteu i dėrgoi pėrsėri lajmėtarė mbretit tė bijve tė Amonit pėr t`i thėnė:

15

"Kėshtu thotė Jefteu: Izraeli nuk shtiu nė dorė as vendin e Moabit, as vendin e bijve tė Amonit;

16

por kur Izraeli doli nga Egjipti dhe kapėrceu shkretėtirėn deri nė Detin e Kuq dhe arriti nė Kadesh,

17

i dėrgoi lajmėtarė mbretit tė Edomit pėr t`i thėnė: "Tė lutem mė lėr tė kaloj nėpėr vendin tėnd"; por mbreti i Edomit nuk pranoi. I dėrgoi lajmėtarė edhe mbretit tė Moabit, por edhe ky nuk pranoi. Kėshtu Izraeli mbeti nė Kadesh.

18

Duke ecur pastaj nėpėr shkretėtirė, shkoi rreth vendit tė Edomit dhe vendit tė Moabit e arriti nė lindje tė vendit tė Moabit; dhe ngriti kampin e tij matanė Arnonit, pa hyrė tė territorin e Moabit, sepse Arnoni pėrfaqėson kufirin e Moabit.

19

Pastaj Izraeli i dėrgoi lajmėtarė Sihonit, mbretit tė Amorejve, dhe tė Heshbonit, dhe i tha: "Tė lutemi, na lėr tė kalojmė nėpėr vendin tėnd pėr tė arritur nė tonin".

20

Por Sihoni nuk pati besim ta lėrė tė kalojė Izraelin nėpėr territorin e tij; pėrkundrazi Sihoni i mblodhi gjithė njerėzit e tij tė cilėt u vendosėn nė Jahats dhe luftoi kundėr Izraelit.

21

Por Zoti, Perėndia i Izraelit e dha Sihonin dhe gjithė njerėzit e tij nė duart e Izraelit, qė i mundi; kėshtu Izraeli pushtoi tėrė vendin e Amorejve, qė banonin nė atė krahinė;

22

pushtoi tėrė territorin e Amorejve, nga Arnoni nė Jabok dhe nga shkretėtira deri nė Jordan.

23

Dhe tani qė Zoti, Perėndia i Izraelit, ka dėbuar Amorejtė pėrpara popullit tė Izraelit, ti dėshėron tė zotėrosh vendin e tyre?

24

A nuk zotėron ti atė qė Kemoshi, zoti yt, tė ka dhėnė nė zotėrim? Kėshtu edhe ne do tė zotėrojmė vendin e atyre qė Zoti ka dėbuar para nesh.

25

Mos je ti, vallė, mė i mirė se Balaku, bir i Tsiporit dhe mbret i Moabit? A pati ndofta mosmarrėveshje me Izraelin, apo i bėri luftė?

26

Kaluan treqind vjet qė Izraeli banon nė Heshbon dhe nė fshatrat e tij pėrreth, nė Aroer dhe nė fshatrat e tij pėrreth dhe nė tė gjitha qytetet mbi brigjet e Arnonit; pse nuk ja keni marrė gjatė kėsaj kohe?

27

Prandaj unė nuk tė kam bėrė asnjė padrejtėsi dhe ti sillesh keq me mua duke mė bėrė luftė. Zoti, gjyqtari, le tė vendosė sot drejtėsinė midis bijve tė Izraelit dhe bijve tė Amonit!".

28

Por mbreti i bijve tė Amonit nuk mori parasysh fjalėt qė Jefteu i kishte dėrguar.

29

Atėherė Fryma e Zotit erdhi mbi Jefteun dhe ai kaloi nėpėr Galaadin dhe Manasin, arriti nė Mitspah tė Galaadit dhe qė kėtej lėvizi kundėr bijve tė Amonit.

30

Jefteu lidhi njė kusht me Zotin dhe tha: "Nė rast se ti mė jep nė duart e mia bijtė e Amonit,

31

ēfarė tė dalė nga dyert e shtėpisė sime pėr tė mė pritur kur tė kthehem fitimtar nga bijtė e Amonit, do t`i pėrkasė Zotit dhe unė do t`ia ofroj si olokaust".

32

Kėshu Jefteu marshoi kundėr bijve tė Amonit pėr t`u bėrė luftė, dhe Zoti ia dha nė dorė.

33

Ai i mundi duke bėrė njė masakėr tė madhe, nga Aroeri deri nė drejtim tė Minithit (duke u marrė njėzet qytete) dhe deri nė Abel-Keramim. Kėshtu bijtė e Amonit u poshtėruan pėrpara bijve tė Izraelit.

34

Pastaj Jefteu u kthye nė shtėpinė e tij, nė Mitspah; dhe ja qė i doli pėr ta pritur e bija me dajre dhe valle. Ajo ishte bija e vetme e tij, sepse ai nuk kishte djem ose vajza tė tjera.

35

Sa e pa, grisi rrobat e tij dhe tha: "Oh, bija ime, ti po mė bėn shumė fatkeq, ti po mė sjell mjerim! Unė i kam dhėnė fjalėn Zotit dhe nuk mund tė tėrhiqem".

36

Ajo i tha: "O atė, nė rast se i ke dhėnė fjalėn Zotit, vepro me mua simbas fjalėve qė kanė dalė nga goja jote, sepse Zoti ta mori hakun me armiqtė e tu, bijtė e Amonit".

37

Pastaj i tha tė atit: "Tė mė lejohet kjo e drejtė: lermė tė lirė dy muaj, nė mėnyrė qė tė sillem nėpėr male duke qarė virgjėrinė time me shoqet e mia".

38

Ai iu pėrgjegj: "Shko!". Dhe e la tė shkonte pėr dy muaj. Kėshtu ajo shkoi me shoqet e saj dhe qau ndėr male virgjėrinė e saj.

39

Mbas dy muajsh ajo u kthye tek i ati; dhe ai veproi me tė simbas kushtit qė kishte lidhur. Ajo nuk kishte njohur burrė. Kėshtu u bė zakon nė Izrael

40

qė bijat e Izraelit tė shkojnė ēdo vit e tė qajnė bijėn e Jefteut, Galaaditit, katėr ditė me radhė.

Gjyqtarėt 12