Bibla Shqip

Gjyqtarėt 7

Gjyqtarėt

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Burrat e Efraimit i thanė Gedeonit: "Pse je sjellė nė kėtė mėnyrė me ne, duke mos na thirrur kur shkove tė luftosh kundėr Madianit?". Dhe patėn njė grindje tė ashpėr me tė.

2

Ai iu pėrgjegj atyre: "Por ēfarė kam bėrė unė kundėr jush? Qėmtimi i Efraimit nuk vlen vallė mė tepėr se sjellja e Abiezerit?

3

Perėndia ju dha nė dorė princat e Madianit, Orebin dhe Zeebin; ēfarė mund tė bėja pėr ju?". Kur tha kėto fjalė, zemėrimi i tyre kundėr tij u fashit.

4

Gedeoni arriti pastaj nė Jordan dhe e kaloi atė me tė treqind burrat qė ishin me tė; megjthėse tė lodhur ata vazhdonin ta ndiqnin armikun.

5

Atyre tė Sukothit u tha: "Ju lutem, u jepni bukė njerėzve qė mė vijnė pas, sepse janė tė lodhur, dhe unė jam duke ndjekur Zebahun dhe Tsalmunain, mbretėr tė Madianit".

6

Por krerėt e Sukothit u pėrgjegjėn: "Mos vallė Zebahu dhe Tsalmunai janė nė dorėn tėnde, qė ne tė duhet t`i japim bukė ushtrisė tėnde?".

7

Atėherė Gedeoni tha: "Pėr kėtė, kur Zoti tė mė japė nė dorė Zebahun dhe Tsalmunain, do tė copėtoj trupin tuaj me gjembat dhe me ferrat e shkretėtirės.

8

Qė andej shkoi nė Penuel dhe u foli nė tė njėjtėn mėnyrė banorėve tė tij; burrat e Penuelit iu pėrgjigjėn nė tė njėjtėn mėnyrė si ata tė Sukothit.

9

Kėshtu ai u foli edhe burrave tė Penuelit, duke u thėnė: "Kur tė kthehem nė paqe, do tė rrėzoj kėtė kala".

10

Zebahu dhe Tsalmunai ndodheshin nė Karkor me gjithė ushtrinė e tyre prej rreth pesėmbėdhjetė mijė burrash, ajo qė mbetej nga tėrė ushtria e bijve tė lindjes, sepse njėqind e njėzet mijė njerėz qė mbanin shpatė i kishin vrarė.

11

Gedeoni shkoi nėpėr rrugėt e atyre qė banonin nė ēadra, nė lindje tė Nobahut dhe tė Jogbehahut, dhe mundi ushtrinė qė e pandehte veten nė siguri.

12

Dhe Zebahu dhe Tsalmunai ikėn me vrap; por ai i ndoqi dhe i zuri tė dy mbretėrit e Madianit, Zebahun dhe Tsalmunain, dhe e shpartalloi tėrė ushtrinė.

13

Pastaj Gedeoni, bir i Joashit, u kthye nė fushėn e betejės nėpėr tė pėrpjetėn e Heresit.

14

Kapi njė tė ri nga njerėzit e Sukothit dhe e mori nė pyetje, dhe ky i dha me shkrim emrat e krerėve dhe tė pleqve tė Sukothit, gjithsej shtatėdhjetė e shtatė burra.

15

Pastaj shkoi te njerėzit e Sukothit dhe tha: "Ja, Zebahu dhe Tsalmunai, nė lidhje me tė cilėt jeni tallur me mua, duke thėnė: "Mos vallė Zebahu dhe Tsalmunai janė nė dorėn tėnde, qė ne tė duhet t`u japim bukė njerėzve tė tu tė lodhur?"".

16

Mori pastaj pleqtė e qytetit dhe me gjembat dhe ferrat e shkretėtirės u dha njė mėsim burrave tė Sukothit.

17

Rrėzoi gjithashtu kalanė e Penuelit dhe vrau njerėzit e qytetit.

18

Pastaj u tha Zebahut dhe Tsalmunait: "Si ishin njerėzit qė keni vrarė nė Tabor?". Ata u pėrgjigjėn: "Ishin si ti; secili prej tyre kishte pamjen e birit tė njė mbreti".

19

Ai vazhdoi: "Ishin vėllezėrit e mi, bij tė nėnes sime; ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, po tė mos i kishit vrarė, unė nuk do t`ju vrisja!".

20

Pastaj i tha Jetherit, birit tė tij tė parė: "Ēohu dhe vriti!". Por i riu nuk e nxori shpatėn, sepse kishte frikė, ishte ende i ri.

21

Atėherė Zebahu dhe Tsalmunai thanė: "Ēohu ti vetė dhe na godit, sepse si tė jetė burri ashtu ėshtė edhe forca e tij". Kėshtu Gedeoni u ngrit dhe vrau Zebahun dhe Tsalmunain, dhe shtiu nė dorė gjysmėhėnat qė devetė e tyre mbanin nė qafė.

22

Atėherė burrat e Izraelit i thanė Gedeonit: "Mbretėro mbi ne ti, biri yt dhe i biri i birit tėnd, sepse na ke ēliruar nga sundimi i Madianit".

23

Por Gedeoni u pėrgjegj: "Unė nuk do tė mbretėroj mbi ju, as edhe biri im!".

24

Pastaj Gedeoni u tha: "Por dua t`ju kėrkoj diēka: secili prej jush tė mė japė vathėt e plaēkės sė tij". Ata kishin vathėt prej ari sepse ishin Ismaelitė.

25

Ata u pėrgjigjėn: "Ne i japim me gjithė qejf". Kėshtu ata shtrinė njė mantel dhe secili hodhi vathėt e plaēkės sė tij.

26

Pesha e vathėve prej ari qė ai kishte kėrkuar ishte njėmijė e shtatėqind sikla ari, pėrveē gjysmėhėnėzave, varėseve dhe rrobave tė purpurta qė vishnin mbretėrit e Madianit, pėrveē qaforeve qė devetė e tyre mbanin nė qafė.

27

Pastaj Gedeoni me to bėri njė efod, dhe e vendosi nė Ofrah, nė qytetin e tij; tėrė Izraeli shkoi atje dhe u kurvėrua me tė dhe kėshtu u shndėrrua nė njė lak pėr Gedeonin dhe shtėpinė e tij.

28

Kėshtu Madiani u poshtėrua pėrpara bijve tė Izraelit dhe nuk ngriti mė kokė; dhe vendi pati paqe dyzet vjet me radhė, gjatė gjithė jetės sė Gedeonit.

29

Pastaj Jerubaali, bir i Joashit, u kthye tė banojė nė shtėpinė e tij.

30

Gedeoni pati shtatėdhjetė fėmijė qė dolėn nga ijet e tij, sepse pati shumė gra.

31

Por konkubina e tij qė banonte nė Sikem, i lindi edhe ajo njė djalė, tė cilit i vuri emrin Abimelek.

32

Pastaj Gedeoni, bir i Joashit, vdiq nė pleqėri tė mbarė dhe u varros nė varrin e Joashit, tė atit tė tij, nė Ofrah tė Abiezeritėve.

33

Pas vdekjes sė Gedeonit, bijtė e Izraelit filluan pėrsėri tė kurvėrohen pėrpara Baalit dhe zgjodhėn Baal-Berithin si zot tė tyre.

34

Bijtė e Izraelit nuk u kujtuan fare pėr Zotin, Perėndinė e tyre, qė i kishte ēliruar nga tė gjithė armiqtė qė i rrethonin,

35

dhe nuk u treguan fare mirėnjohės ndaj shtėpisė sė Jerubaalit (domethėnė tė Gedeonit) pėr gjithė ato tė mira qė i kishte bėrė Izraelit.

Gjyqtarėt 9