Bibla Shqip

Fjalėt e urta 19

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 20

1

Vera ėshtė tallėse, pija dehėse ėshtė e turbullt dhe kush jepet pas tyre nuk ėshtė i urtė.

2

Frika e mbretit ėshtė si ulėrima e luanit; kush ia nxit zemėrimin mėkaton kundėr vetė jetės sė vet.

3

Éshtė njė lavdi pėr njeriun t`u shmanget grindjeve, por ēdo budalla pėrzihet nė to.

4

Pėrtaci nuk lėron pėr shkak tė tė ftohtit; pėr pasojė do tė lypė nė kohėn e vjeljeve, por nuk do tė ketė asgjė.

5

Kėshilla nė zemrėn e njeriut ėshtė si uji i thellė, por njeriu me mend do tė dijė tė mbushė nga ai ujė.

6

Shumė njerėz shpallin mirėsinė e tyre; por kush mund tė gjejė njė njeri besnik?

7

I drejti ecėn nė ndershmėrinė e tij; bijtė e tij do tė bekohen pas atij.

8

Njė mbret qė ulet mbi fronin e gjyqit davarit me vėshtrimin e tij ēdo tė keqe.

9

Kush mund tė thotė: "Pastrova zemrėn time, jam i pastruar nga mėkati im"?

10

Peshimi i dyfishtė dhe matja e dyfishtė janė qė tė dyja gjėra tė neveritshme pėr Zotin.

11

Edhe fėmija me veprimet e tij tregon nė se ajo qė bėn ėshtė e pastėr dhe e ndershme.

12

Veshin qė dėgjon dhe syrin qė sheh i ka bėrė qė tė dy Zoti.

13

Mos e duaj gjumin qė tė mos varfėrohesh; mbaji sytė hapur dhe do tė kesh bukė sa tė ngopesh.

14

"Éshtė i keq, ėshtė i keq", thotė blerėsi; por mbasi ai ka ikur, lavdėrohet pėr blerjen.

15

Ka flori dhe margaritarė tė shumtė, por buzėt e pasura me dije janė njė xhevahir i ēmuar.

16

Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj, dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj.

17

Buka e nxjerrė me hile ėshtė e ėmbėl pėr njeriun, por pastaj goja e tij do tė mbushet me zaje.

18

Planet bėhen tė qėndrueshme nga kėshilla; prandaj bėje luftėn me kėshilla tė urta.

19

Ai qė shkon poshtė e lart duke pėrfolur tregon sekretet; prandaj mos u shoqėro me atė qė flet tepėr.

20

Atij qė mallkon tė atin dhe tė ėmėn, llamba do t`i shuhet nė terrin mė tė madh.

21

Trashėgimia e fituar me nxitim nė fillim, nuk do tė bekohet nė fund.

22

Mos thuaj: "Do t`i pėrgjigjem sė keqes me tė keqen"; ki shpresė te Zoti dhe ai do tė tė shpėtojė.

23

Peshimi i dyfishtė ėshtė i neveritshėm pėr Zotin dhe peshorja e pasaktė nuk ėshtė njė gjė e mirė.

24

Hapat e njeriut vijnė nga Zoti; si mund ta njohė, pra, njeriu rrugėn e vet?

25

Éshtė njė kurth pėr njeriun tė marrė njė zotim pa e matur mirė dhe, mbasi ta ketė marrė, tė mendohet.

26

Njė mbret i urtė i shpartallon njerėzit e kėqij dhe kalon mbi ta rrotėn.

27

Shpirti i njeriut ėshtė llamba e Zotit, qė vėzhgon tėrė skutat mė tė fshehta tė zemrės.

28

Mirėsia dhe besnikėria ruajnė mbretin; ai e bėn tė qėndrueshėm fronin e tij me anė tė mirėsisė.

29

Lavdia e tė rinjve ėshtė forca e tyre, nderi i pleqve janė thinjat e tyre.

30

Tė rrahurat qė lėnė plagė tė thella e heqin tė keqen, ashtu si goditjet qė vijnė nė pjesėn mė tė brendshme tė zorrėve.

Fjalėt e urta 21