• Kreu
 • /
 • Blog
 • /
 • Si mund ta përmirësojmë Biblën ?

Si mund ta përmirësojmë Biblën ?

Nga: Elvisi5 Prill, 2020 17 komente |  

Përshendetje miq!

Bibla shqip në faqen tonë u ka shërbyer mijëra besimtarëve dhe vizitorëve të faqes që nga viti 2002, ndërkohë që kjo si faqe ju shërben prej vitit 2000 në mënyrë tërësisht vullnetare nga një grup besimtarësh.

Aktualisht jemi duke parë mundësitë për ta përmirësuar atë më tej, ndaj duam sugjerimet/komentet tuaja.

Deri tani kemi rregulluar:

 1. problemin me ë-të dhe ç-të, të cilat nuk shfaqeshin siç duhet në të gjithë lundruesit (browsers).
 2. kemi zmadhuar madhësinë e gërmës që të jetë sa më e lexueshme.

Çfarë përmirësimesh të tjera do donit të shihnit te Bibla shqip, a mund t’i ndani me ne te komentet këtu poshtë ose na dërgoni një email te info (@) albkristian.com

Ju faleminderit!

 • A mund te rregullohet folja “dua”, kur perdoret ne veten e trete, njejes? Eshte “don”, por ne fakt duhet “do”. Psh. duhet: Perendia do.
  Faleminderit per punen e mrekullueshme qe jeni duke bere dhe per zemren e madhe qe keni per Fjalen e Perendise.

 • Zanafilla 3 fundi i vargut 17 “Mos ha prej saj”, toka do të jetë e mallkuar për shkakun tënd, ti do të
  19 . do të hash bukën me djersën e ballit, deri sa të rikthehesh në dhe sepse nga ai ke dalë; sepse ti je pluhur dhe në pluhur do të rikthehesh”.
  17 te vazhdoje me vargun 18 dhe jo me vargun 19
  gjithsesi ju inkurajoj per punen e bere

 • Desha te di,a e keni perfshire emrin e perendise ne perkthim?
  Nëse po ju lumtë sepse do keni plotesuar nje nga gjerat qe Jezui la si model ne toke kur i tha atit te tij:”Ua kam bere te njohur emrin tend dishepujve te mij”!
  Nese jo,bejeni sa jeni ne kohe!
  Mos harroni se perendia ua heton zemrat e mendjet!

 • Lexova shume kapituj dhe nuk e pashe gjekundi emrin e lavdishem te perendise”Jehova” ose hebraisht “JHVH”.
  Ky esht nje gabim fatal.
  Permiresojeni sa jeni ne kohe.
  Jezu Krishti i tha Atit te tij nje here:”o Ate,ua kam bere te njohur emrin tend dishepujve te mij”.
  Po ju a ua keni bere te ditur emrin e perendise, besimtareve?
  Mos harroni se ne bibel thuhet se ai qe do i ndryshoje ose do i heqe dicka ketyre shkrimeve,do te hiqet nga libri i jetes.
  Dhe dicka tjeter: ju lutem mjaft e quajtet Jezu Krishtin”zot”.Ai sigurisht ka ladin dhe meritat e tij per besnikerine ndaj Atit te tij por ama ai vet kurre nuk pranoi te adhurohej ne vend te Atit.E beri te ditur shum qarte qe vetem Perendia duhet adhuru dhe atij I takojn titujt “Zot”,”Perendi”.Pra Jezu Krishti nuk esht perendia,por biri i tij.Ate thirrej”zoteri”por jo “zot” nga aposujt.
  Mos i ngaterroni gjerat.Pra lavdia e adhurimit i takon vetem Perendise.
  Nuk besoj se ju duhen shenja nga qielli per kete sepse esht e shkruar ne Bibel kjo gje.
  Mos harroni se Petendia ua heton zemrat dhe mendjet.
  Nese heqja e emrit te Perendise esht e qellishme,do mbani pergjegjesi para tij kur te vije koha.
  Edhe nje gabim tjeter ishte vargu ku permendet qe bisha, profeti i rreme dhe te ligjte do hidhen ne liqen me squfur dhe” do mundohen dite e nate.”
  Nuk esht i vertete ky rresht.Ata thjesht do te shkaterrohen.
  Mos beni keshtu gabimesh fatale ne perkthim nese s’doni qe te rrjeshtoheni ne mesin e atyre profeteve te rreme.
  Pastaj mesa di un ju nuk flisni per ringjallje ne tok edhe pse aty ne shkrime e keni fare qarte te shkruar.
  Shpresoj te arsyetoni dhe mos te fshihni dhe deformoni te vertetat e bibles origjinale.
  E di qe do ma fshini komentin por Perendine dhe emrin e tij se fshihni dot.
  Ai esht i zbuluar.Miliona vete e dine ne mbare boten.Eshte i shkruar edhe ne vatikan edhe pse Papa ashtu si ju nuk e permend kurr.

  • Ju faleminderit per komentin. per sa i perket vendosjes se emrit te Perendise nga hebraishtja nuk di cfare t’ju them pasi eshte nje vendim qe e kane marre perkthyesit. Ajo qe di eshte kjo: Ne Bibel Perendia ka disa emra dhe shpesh here, gjate perkthimit ne shqip, nuk jane perdorur emrat specifike por emri i pergjithshem. Ne jemi thjesht ri-publikues me leje te versionit te publikuar nga ABS. Ju faleminderit per mirekuptimin!

 • Pse ma hoqet komentin apo ngaqe u thashe te verteten qe sju pelqen? Cfare dallimi keni ju nga profeti i rreme nese ju thoni ca te verteta dhei perzieni me genjeshtra.
  Mesa di un nje gjysem e vertet smund te jete” verteta universale”kurrsesi.
  Epo mir jeni te lire te mohoni Perendine ne cdo lloj forme e ta perbuzni sepse ua ka lejuar vullnetin e lire por shpejt do rradhiteni ne anen e humbesve kur te vije dita e gjykimit.vazhdoni shtiruni sikur e doni Perendine por ne te vertete nuk ndikoheni nga fuqia e tij.

  • Klodi nuk i monitorojme komentet aq rregullisht dhe nese nuk jane etike, sigurisht qe edhe i fshijme. Me sa kemi dijeni, komentet tuaja nuk ishin publikuar ende. Pergjigjet e disa prej tyre mund t’i gjeni te komentet specifike. Ju faleminderit!

   • Ne rregull,me falni se u nxitova e mendova se mi kishit hequr komentet sepse sme dolen kur hapa faqen.nuk e dija qe bibla eshte me te drejta autori.mendoja se i vetmi autor eshte frymezuesi i saj. sidoqofte une nuk jam nje ungjillor por po mendoja se sikur te isha nje ungjillor paskam qene duke i mesuar ca gjera gabim.shume organizata te tjera jane shume perpara dhe te sakta ne perkthim.lind pyetja ku e moren ato te drejten e autorit? Pra ata kane bere perkthim super te sakte do thoja.nuk po e specifikoj cila organizate.Por emri i Perendise eshte e pafalshme te hiqet sepse ai eshte perdorur rreth 7000 here ne kopjet e lashta te shkrimeve.dhe perderisa shkrimtaret e hershem te bibles e persoren aq shume kjo dmth qe eshte shume i rendesishem per tu ditur! Dhe akoma nuk e kuptoj se pse nuk e vini ne dukje qe bibla flet per ringjallje tokesore dhe jo qiellore per shumicen e njerzve(perveq atyre 144 mije te zgjedhurit per ne qiell). Ta dini se ky eshte nje fakt shume domethenes dhe shpresdhenes per nje besimtar.Po u mohoni njerzve nje njohuri thelbesore.ne bibel eshte shum e qarte tek zbulesa kur flet per rigjallje.ringallja e pare(144mije) dhe ringjallja e dyte( masa e madhe e njerzve ne token parajsore.ju mund ta mohoni qe ato vargje kane kete kuptim te mirfillte por atehere nese jo, lind pyetja,qellimi fillestar i perendise per token per ta bere nje vend parajsor ku njerzit te jetojn pergjithmon te lumtur paska ndryshuar?!!atehere i bie qe djalli qenka aq i fuqishem sa qe mund ti prishka planet perendise.E c’Perendi mund te jete nje perendi qe mund tja ndryshoje planet nje djall qe praktikisht esht shume me pak i fuqishem se krijuesi i tij Perendia? A ka sens kjo gje? A ka kuptim qe njerezimi te vazhdoje te vuaje pergjithmon kshu pra,te lindë,te jetoje nje cikel te kufizuar jete, e me pas te vdese? Nje perendi kaq mizor qe i le njerezit ne vuajtje pambarimisht dhe nuk i jep zgjidhje situates ?mendoj se e kupton se ku dua te dal. Toka me cdo gje te bukur qe ka ne të, nuk u krijua qe te shkaterrohej me vone ose te lihej bosh por u krijua qe te banohej e gjitha nga njerez te lumtur. Dhe me ben pershtypje ky fakt nder te tjera. Nje fakt tjeter eshte qe i jepni shume perparesi figures se jezu Krishtit.ne vetvete krishti esht rruga qe te qon te perendia por nese me kte nenkuptoni qe ti jepni lavdi krishtit gjith kohes dhe te anashkaloni Perendie atehere eshte nje gabim fatal sepse edhe vete ai sa ishte gjall ja dha lavdin Atit gjith kohes dhe ju lut atij.Jezu Krishti ne asnje rast nuk pranoi te adhurohej ne vend te Atit te tij sepse lavdia i perket vetem Perendise.Sa per Krishtin ai e mori lavdin e tij perderisa Ati i tij e vuri perseri prane vetes ne te djathte te tij dhe e beri mret te mbreterise se tij te ardhshme. Nje ide tjeter e gabuar qe ju e zbatoni esht triniteti qe eshte nje doktrine e rreme qe u fut nga Perandori Kostandin ne bashkpunim me te gjithe peshkopet
    Katolike te shekullit te 3-te te eres sone(viti 345) ne keshillin e e Nikese. Pra triniteti nuk ekziston ne asnje forme ne bibel.Sepse ideja 3 perendi ne një eshte model i zotave pagan. Perendia esht me i larti,biri i tij esht me i vogel se ai,dhe fryma e shenjte esht forca vepruese qe perdor perendia per te kryer vullnetin e tij.pra ka dallime dhe nuk jane tre perendi por esht ati ne unitet me te birin dhe fryma e shenjte si mjet.Esht e turpshme qe kjo doktrine vazhdon e besohet ende pas 1700 vjetesh edhe pse eshte demaskuar me shekuj.Me gjithe respektin por mendoj se nuk i keni kuptuar tamam disa te verteta thelbesore nga bibla. Nuk mund te pretendoni se jeni feja e vertet me gjithe keto gabime ne perkthime dhe ne ideologji.bibla eshte një dhe e pandryshuar. Dhe sigurisht qe edhe feja e vertet eshte vetem një(ju ngelet ta gjeni cila eshte sepse eshte e sigurt qe nuk eshte protestantizmi ungjillor) . Smund te kene te gjitha vete te drejte,qofte edhe mes te krishterave.Zoti ju udhezofte Respekte

   • Ne rregull,me falni se u nxitova e mendova se mi kishit hequr komentet sepse sme dolen kur hapa faqen.falemderit qe mu pergjigjet.nuk e dija qe bibla eshte me te drejta autori.mendoja se i vetmi autor eshte frymezuesi i saj. sidoqofte une nuk jam nje ungjillor por po mendoja se sikur te isha nje ungjillor paskam qene duke i mesuar ca gjera gabim.shume organizata te tjera jane shume perpara dhe te sakta ne perkthim.lind pyetja ku e moren ato te drejten e autorit? Pra ata kane bere perkthim super te sakte do thoja.nuk po e specifikoj cila organizate.Por emri i Perendise eshte e pafalshme te hiqet sepse ai eshte perdorur rreth 7000 here ne kopjet e lashta te shkrimeve.dhe perderisa shkrimtaret e hershem te bibles e persoren aq shume kjo dmth qe eshte shume i rendesishem per tu ditur! Dhe akoma nuk e kuptoj se pse nuk e vini ne dukje qe bibla flet per ringjallje tokesore dhe jo qiellore per shumicen e njerzve(perveq atyre 144 mije te zgjedhurit per ne qiell). Ta dini se ky eshte nje fakt shume domethenes dhe shpresdhenes per nje besimtar.Po u mohoni njerzve nje njohuri thelbesore.ne bibel eshte shum e qarte tek zbulesa kur flet per rigjallje.ringallja e pare(144mije) dhe ringjallja e dyte( masa e madhe e njerzve ne token parajsore.ju mund ta mohoni qe ato vargje kane kete kuptim te mirfillte por atehere nese jo, lind pyetja,qellimi fillestar i perendise per token per ta bere nje vend parajsor ku njerzit te jetojn pergjithmon te lumtur paska ndryshuar?!!atehere i bie qe djalli qenka aq i fuqishem sa qe mund ti prishka planet perendise.E c’Perendi mund te jete nje perendi qe mund tja ndryshoje planet nje djall qe praktikisht esht shume me pak i fuqishem se krijuesi i tij Perendia? A ka sens kjo gje? A ka kuptim qe njerezimi te vazhdoje te vuaje pergjithmon kshu pra,te lindë,te jetoje nje cikel te kufizuar jete, e me pas te vdese? Nje perendi kaq mizor qe i le njerezit ne vuajtje pambarimisht dhe nuk i jep zgjidhje situates ?mendoj se e kupton se ku dua te dal. Toka me cdo gje te bukur qe ka ne të, nuk u krijua qe te shkaterrohej me vone ose te lihej bosh por u krijua qe te banohej e gjitha nga njerez te lumtur. Dhe me ben pershtypje ky fakt nder te tjera. Nje fakt tjeter eshte qe i jepni shume perparesi figures se jezu Krishtit.ne vetvete krishti esht rruga qe te qon te perendia por nese me kte nenkuptoni qe ti jepni lavdi krishtit gjith kohes dhe te anashkaloni Perendie atehere eshte nje gabim fatal sepse edhe vete ai sa ishte gjall ja dha lavdin Atit gjith kohes dhe ju lut atij.Jezu Krishti ne asnje rast nuk pranoi te adhurohej ne vend te Atit te tij sepse lavdia i perket vetem Perendise.Sa per Krishtin ai e mori lavdin e tij perderisa Ati i tij e vuri perseri prane vetes ne te djathte te tij dhe e beri mret te mbreterise se tij te ardhshme. Nje ide tjeter e gabuar qe ju e zbatoni esht triniteti qe eshte nje doktrine e rreme qe u fut nga Perandori Kostandin ne bashkpunim me te gjithe peshkopet
    Katolike te shekullit te 3-te te eres sone(viti 345) ne keshillin e e Nikese. Pra triniteti nuk ekziston ne asnje forme ne bibel.Sepse ideja 3 perendi ne një eshte model i zotave pagan. Perendia esht me i larti,biri i tij esht me i vogel se ai,dhe fryma e shenjte esht forca vepruese qe perdor perendia per te kryer vullnetin e tij.pra ka dallime dhe nuk jane tre perendi por esht ati ne unitet me te birin dhe fryma e shenjte si mjet.Esht e turpshme qe kjo doktrine vazhdon e besohet ende pas 1700 vjetesh edhe pse eshte demaskuar me shekuj.Me gjithe respektin por mendoj se nuk i keni kuptuar tamam disa te verteta thelbesore nga bibla. Nuk mund te pretendoni se jeni feja e vertet me gjithe keto gabime ne perkthime dhe ne ideologji.bibla eshte një dhe e pandryshuar. Dhe sigurisht qe edhe feja e vertet eshte vetem një(ju ngelet ta gjeni cila eshte sepse eshte e sigurt qe nuk eshte protestantizmi ungjillor) . Smund te kene te gjitha vete te drejte,qofte edhe mes te krishterave.Zoti ju drejtofte ne rrugen e duhur!Respekte!

 • Pershendetje, kam vene re qe disa prej kapitujve dalin error kur i kerkoj si: Jobi 6; Mateu 18. Shikojni njehere.
  Gjithashtu a do ishte e mundur Bibla audio?? Faleminderit

 • Eshte e vertet Bibla ka gabime ne perkthim dhe redaktim dhe u bene 3 dekada (30 vjet) dhe eshte per te ardhur keq qe nuk ka asnje perpjekje nga shoqeria biblike shqiptare per ta korrigjuar dhe permiresuar.
  ka shume gabime por une po ju jap 2 shembuj.

  1.
  O Zot, mos më SHAJ në indinjatën tënde dhe mos më dëno në zemërimin tënd. (Psa 38:1)
  VINI RE FJALEN “SHAJ” A i shan Zoti njerzit? kjo fjale eshte fyese per Zotin.

  O LORD, rebuke(qortoj) me not in your anger, nor discipline me in your wrath! (Psa 38:1 ESV)
  O LORD, do not continue to rebuke(qortoj) me in your anger! Do not continue to punish me in your raging fury! (Psa 38:1 NET)
  vini re versionet ne anglisht e ka “qortoj” fjala e duhur.

  2.
  Ti do të ecësh mbi luanin dhe gjarpërin helmues, do të shkelësh luanin e vogël dhe KUÇEDREN. (Psa 91:13)
  VINI RE FJALEN: “KUÇEDREN” A jetojme valle ne kohen e perrallave dhe mitologjive??

  You will tread on the lion and the adder; the young lion and the serpent(gjarprin) you will trample underfoot. (Psa 91:13 ESV)
  You will subdue a lion and a snake; you will trample underfoot a young lion and a serpent(gjarprin). (Psa 91:13 NET)
  FJALA E DUHUR ESHTE: “GJARPRIN”

  3
  Por aty do të pushojnë bishat e shkretëtirës, shtëpitë e tyre do të mbushen me huta, do të banojnë aty strucat, do të hedhin valle SATIRET. (Isa 13:21)

  VINI RE FALEN: “SATIRET” EDHE KJO KA TE BEJ ME PRRALLAT GREKE
  But wild animals will lie down there, and their houses will be full of howling creatures; there ostriches will dwell, and there wild goats(dhite e egra) will dance. (Isa 13:21 ESV)

  Wild animals will rest there, the ruined houses will be full of hyenas. Ostriches will live there, wild goats(dhite e egra) will skip among the ruins. (Isa 13:21 NET)

  FJALA E DUHUR ESHTE “DHITE E EGRA” OSE “CJEPTE E EGER”

  ka dhe shume gabime te tjera. po habitem me faktin se u be kaq kohe dhe askush nuk e ngre zerin per kete gje.

  • Pershendetje Drilon, ne kemi ende nje version te vjeter, i cili duhet te pranojme ka ende mjaft nga gabimet e vjetra qe sakaq jane korrigjuar dhe permiresuar ne perkthimet e perditesuara.

   Aktualisht, po perpiqemi te rregullojme ato me problematiket deri sa te kemi nje version te perditesuar. Sigurisht qe nuk do arrijme t’i rregullojme te gjitha pasi nuk varet gjithcka nga ne, pasi te drejtat e autorit i ka ABS ne kete rast.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Etiketa


  Gjithashtu mund të lexoni

  Si mund ta përmirësojmë Biblën ?

  >