Bibla Shqip

Gjoni 4

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Pas kėtyre ngjarjeve ishte njė festė e Judenjve dhe Jezusi u ngjit nė Jeruzalem.

2

Nė Jeruzalem, afėr portės sė dhenve, ėshtė njė pellg qė nė hebraisht quhet Betesda, dhe ka pesė portikė.

3

Nėn to dergjeshin njė numėr i madh tė lėnguarish: tė verbėr, tė ēalė dhe tė paralizuar, tė cilėt prisnin lėvizjen e ujit.

4

Sepse njė engjėll, kohė pas kohe, zbriste nė pellg dhe e lėvizte ujin; dhe i pari qė hynte, mbasi uji ishte lėvizur, shėrohej nga ēfarėdo sėmundje qė tė kishte.

5

Aty ishte njė njeri i lėnguar prej tridhjetė e tetė vjetėsh.

6

Jezusi, duke e parė shtrirė dhe duke ditur se prej shumė kohe ishte nė atė gjendje, i tha: ``A dėshiron tė shėrohesh?``.

7

I lėnguari u pėrgjigj: "Zot, unė s`kam njeri qė, kur lėviz uji, tė mė fusė nė pellg; dhe, ndėrsa unė po shkoj, njė tjetėr zbret para meje``.

8

Jezusi i tha: ``Ēohu, merr vigun tėnd dhe ec!``.

9

Njeriu u shėrua nė ēast, mori vigun e tij dhe eci. Atė ditė ishte e shtunė.

10

Prandaj Judenjtė i thanė atij qė u shėrua: ``Éshtė e shtunė; nuk ėshtė e ligjshme pėr ty tė ngresh vigun tėnd!``.

11

Ai iu pėrgjigj atyre: ``Ai qė mė shėroi mė tha: "Merre vigun tėnd dhe ec!"``.

12

Atėherė ata e pyetėn: ``Kush ėshtė ai njeri qė tė tha: "Merre vigun tėnd dhe ec"?``.

13

Por ai qė ishte shėruar nuk e dinte kush ishte, sepse Jezusi ishte larguar pėr shkak tė turmės qė ishte nė atė vend.

14

Mė vonė Jezusi e gjeti nė tempull dhe i tha: ``Ja, ti u shėrove; mos mėkato mė qė tė mos tė tė bėhet njė gjė mė e keqe``.

15

Ai njeri shkoi dhe u tregoi Judenjve se Jezusi ishte ai qė e shėroi.

16

Pėr kėtė Judenjtė e pėrndiqnin Jezusin dhe kėrkonin ta vrisnin, sepse bėnte kėto gjėra tė shtunave.

17

Por Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Im Atė vepron deri mė tash, e edhe unė veproj``.

18

Pėr kėtė Judenjtė kėrkonin edhe mė tepėr ta vrisnin, sepse jo vetėm se shkelte tė shtunėn, por edhe se thoshte se Perėndia ishte ati i vet, duke e barazuar veten me Perėndinė.

19

Atėherė Jezusi u pėrgjgj dhe u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se Biri nuk mund tė bėjė asgjė prej vetvetes, pėrveē asaj qė sheh se bėn Ati; gjėrat nė fakt qė bėn Ati, i bėn po ashtu dhe Biri.

20

Sepse Ati e do Birin dhe i dėfton gjithēka qė bėn vetė; dhe do t`i dėftojė vepra mė tė mėdha se kėto, qė tė mrekulloheni.

21

Nė fakt ashtu si ati ringjall tė vdekurit dhe u jep atyre jetėn, po kėshtu edhe Biri i jep jetėn kujtdo qė do.

22

Sepse Ati nuk gjykon asnjė, por gjithė gjyqin ia dha Birit,

23

qė tė gjithė ta nderojnė Birin ashtu siē nderojnė Atin; kush nuk e nderon Birin, nuk nderon Atin qė e ka dėrguar.

24

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Ai qė e dėgjon fjalėn time dhe beson nė atė qė mė ka dėrguar, ka jetė tė pėrjetshme, dhe ai nuk vjen nė gjyq, por ka kaluar nga vdekja nė jetė.

25

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Po vjen ora, madje ka ardhur, kur tė vdekurit do tė dėgjojnė zėrin e Birit tė Perėndisė, dhe ata qė e kanė dėgjuar do tė jetojnė.

26

Sepse, sikurse Ati ka jetė nė vetvete, kėshtu ia ka dhėnė dhe Birit tė ketė jetė nė vetvete;

27

dhe i ka dhėnė gjithashtu autoritet tė gjykojė, sepse ėshtė Bir i njeriut.

28

Mos u mrrekulloni pėr kėtė, sepse po vjen ora kur tė gjithė ata qė janė nė varre do ta dėgjojnė zėrin e tij

29

dhe do tė dalin prej tyre; ata qė kanė bėrė tė mira, nė ringjallje tė jetės, dhe ata qė kanė bėrė tė liga, nė ringjalljen e dėnimit.

30

Unė s`mund tė bėj asgjė nga vetja ime; gjykoj sipas asaj qė dėgjoj dhe gjyqi im ėshtė i drejtė, sepse nuk kėrkoj vullnetin tim, por vullnetin e Atit qė mė ka dėrguar.

31

Nėse unė dėshmoj pėr veten time, dėshmia ime nuk ėshtė e vėrtetė.

32

Éshtė njė tjetėr qė dėshmon pėr mua, dhe unė e di se dėshmia qė ai jep pėr mua ėshtė e vėrtetė.

33

Ju keni dėrguar te Gjoni dhe ai i ka dhėnė dėshmi tė vėrtetės.

34

Tani unė nuk e marr dėshminė nga asnjė njeri, por i them kėto gjėra qė ju tė shpėtoheni.

35

Ai ishte njė kandil qė digjet e ndriēon; dhe ju deshėt tė gėzoheni pėr pak kohė nė dritėn e tij.

36

Por dėshmia qė kam unė ėshtė mė e madhe nga ajo e Gjonit; sepse veprat qė Ati mė ka dhėnė tė kryej, ato vepra qė bėj unė, dėshmojnė pėr mua, se Ati mė ka dėrguar.

37

Dhe Ati, qė mė dėrgoi, ai vetė ka dėshmuar pėr mua; ju nuk e keni dėgjuar kurrė zėrin e tij dhe as nuk e keni parė fytyrėn e tij,

38

dhe nuk e keni fjalėn e tij qė tė banojė nė ju, sepse nuk besoni nė atė qė ai ka dėrguar.

39

Ju hetoni Shkrimet sepse mendoni tė keni nėpėrmjet tyre jetė tė pėrjetshme; dhe ato janė kėto qė dėshmojnė pėr mua.

40

Por ju nuk doni tė vini tek unė qė tė keni jetėn.

41

Unė nuk marr lavdi nga njerėzit.

42

Por unė ju njoh, qė nuk keni dashurinė e Perėndisė nė ju.

43

Unė kam ardhur nė emėr tė Atit tim dhe ju nuk mė pranoni; po tė vinte ndonjė tjetėr nė emėr tė vet, ju do ta pranonit.

44

Si mund tė besoni ju, ju qė ia merrni lavdinė njėri-tjetrit dhe nuk kėrkoni lavdinė qė vjen vetėm nga Perėndia?

45

Mos mendoni se unė ju padis tek Ati; ka kush t`ju padisė: Moisiu, nė tė cilin ju kishit varur shpresėn tuaj;

46

sepse nėqoftėse ju do t`i kishit besuar Moisiut, do tė mė besonit edhe mua, sepse ai ka shkruar pėr mua.

47

Por nėqoftėse ju nuk u besoni shkrimeve tė tij, si do t`u besoni fjalėve tė mia?``.

Gjoni 6