Bibla Shqip

Fjalėt e urta 11

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Kush e do korrigjimin do diturinė, por ai qė e urren kritikėn ėshtė budalla.

2

Njeriu i mirė gėzon pėrkrahjen e Zotit, por ky do tė dėnojė njeriun qė sajon plane tė kėqija.

3

Njeriu nuk bėhet i qėndrueshėm me pabesinė, por rrėnja e tė drejtėve nuk do tė lėvizet kurrė.

4

Gruaja e virtytshme ėshtė kurora e burrit tė saj, por ajo qė e turpėron ėshtė si njė krimb nė kockat e tij.

5

Mendimet e tė drejtėve janė drejtėsia, por synimet e tė pabesėve janė mashtrimi.

6

Fjalėt e tė pabesėve rrinė nė pritė pėr tė derdhur gjak, por goja e njerėzve tė drejtė do t`i ēlirojė.

7

Tė pabesėt janė pėrmbysur dhe nuk janė mė, por shtėpia e tė drejtėve do tė mbetet mė kėmbė.

8

Njė njeri lėvdohet pėr gjykimin e tij, por ai qė ka njė zemėr tė ēoroditur do tė pėrēmohet.

9

Éshtė mė mirė tė tė ēmojnė pak dhe tė kesh njė shėrbėtor, se sa tė tė nderojnė dhe tė mos kesh bukė.

10

I drejti kujdeset pėr jetėn e bagėtisė sė tij, por tė pėrbrendshmet e tė pabesėve janė mizore.

11

Kush punon tokėn e tij do tė ngopet me bukė, por ai qė shkon pas kotėsive ėshtė pa mend.

12

I pabesi dėshiron gjahun e njerėzve tė kėqij, por rrėnja e tė drejtėve sjell fryt.

13

Njeriu i keq kapet nė kurthin e mėkatit tė buzėve tė tij, por i drejti do t`i shpėtojė fatkeqėsisė.

14

Njeriu do tė ngopet me tė mira pėr frytin e gojės sė tij, dhe secili do tė marrė shpėrblimin simbas veprės sė duarve tė tij.

15

Rruga e budallait ėshtė e drejtė para syve tė tij, por ai qė dėgjon kėshillat ėshtė i urtė.

16

Budallai e tregon menjėherė pezmatimin e tij, por njeriu i matur e fsheh turpin.

17

Ai qė thotė tė vėrtetėn shpall atė qė ėshtė e drejtė, por dėshmitari i rremė thotė mashtrime.

18

Kush flet pa mend ėshtė si ai qė shpon me shpatė, por gjuha e tė urtėve sjell shėrim.

19

Buza qė thotė tė vėrtetėn, do tė bėhet e qėndrueshme pėrjetė, por gjuha qė gėnjen zgjat vetėm njė ēast.

20

Mashtrimi ėshtė nė zemrėn e atyre qė kurdisin tė keqen, por pėr ata qė kėshillojnė paqen ka gėzim.

21

Asnjė e keqe nuk do t`i ndodhė tė drejtit, por tė pabesėt do tė kenė plot telashe.

22

Buzėt gėnjeshtare janė tė neveritshme pėr Zotin, por ata qė veprojnė me ēiltėrsi i pėlqejnė atij.

23

Njeriu i matur e fsheh diturinė e tij, por zemra e budallenjve shpall budallallėkun e tyre.

24

Dora e njeriut tė kujdeshėm do tė sundojė, por dora e pėrtacėve do t`i nėnshtrohet punės sė detyrueshme.

25

Shqetėsimi nė zemrėn e njeriut e rrėzon atė, por njė fjalė e mirė e gėzon atė.

26

I drejti e zgjedh me kujdes shokun e tij, por rruga e tė pabesėve i bėn qė tė humbasin.

27

Pėrtaci nuk e pjek gjahun e tij, por kujdesi pėr njeriun ėshtė njė pasuri e ēmueshme.

28

Mbi shtegun e drejtėsisė ka jetė, dhe mbi kėtė shteg nuk ka vdekje.

Fjalėt e urta 13