Bibla Shqip

Fjalėt e urta 8

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Dituria ka ndėrtuar shtėpinė e saj, ka gdhendur shtatė shtyllat e saj.

2

Ka vrarė kafshėt e saj, ka pėrzier verėn e saj dhe shtruar tryezėn e saj.

3

Ka dėrguar jashtė shėrbėtoret e saj; nga vendet mė tė larta tė qytetit ajo thėrret:

4

"Ai qė ėshtė budalla tė vijė kėtu!". Atij qė i mungon gjykimi i thotė:

5

"Ejani, hani nga buka ime dhe pini verėn qė kam pėrzier.

6

Lėreni budallallėkun dhe do tė jetoni, ecni nė rrugėn e arsyes".

7

Ai qė korrigjon tallėsin tėrheq mbi vete tė shara, dhe ai qė qorton tė pabesin merr tė shara.

8

Mos qorto tallėsin sepse ai do tė tė urrejė; qorto tė urtin dhe ai do tė tė dojė.

9

Mėsoje tė urtin dhe ai do tė bėhet edhe mė i urtė. Mėsoje tė drejtin dhe ai do tė rritė diturinė e tij.

10

Frika e Zotit ėshtė parimi i diturisė, dhe njohja e tė Shenjtit ėshtė zgjuarsia.

11

Sepse nėpėrmjet meje do tė shumohen ditėt e tua dhe do tė tė shtohen vite jete.

12

Nė rast se je i urtė, je i urtė pėr veten tėnde; nė rast se je tallės, pasojat do t`i kesh vetėm ti.

13

Gruaja budallaqe ėshtė zhurmėmadhe, aspak e zgjuar dhe nuk di asgjė.

14

Rri ulur te porta e shtėpisė sė saj, mbi njė fron nė vendet e larta tė qytetit,

15

pėr tė ftuar ata qė kalojnė nėpėr rrugė, qė shkojnė drejt nė rrugėn e tyre:

16

"Ai qė ėshtė budalla tė vijė kėtu!". Dhe atij qė i mungon arsyeja i thotė:

17

"Ujėrat e vjedhura janė tė ėmbla; buka qė hahet fshehurazi ėshtė e shijshme".

18

Por ai nuk e di qė atje janė tė vdekurit, qė tė ftuarit e saj janė nė thellėsinė e Sheolit.

Fjalėt e urta 10