Bibla Shqip

Psalmet 134

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 135

1

Aleluja. Lėvdoni emrin e Zotit, lėvdojeni, o shėrbėtorė tė Zotit,

2

qė rrini nė shtėpinė e Zotit, nė oborret e shtėpisė sė Perėndisė tonė.

3

Lėvdoni Zotin, sepse Zoti ėshtė i mirė; i kėndoni lavde emrit tė tij, sepse ai ėshtė i dashur.

4

Sepse Zoti ka zgjedhur pėr vete Jakobin, dhe Izraelin si thesar tė tij tė veēantė.

5

Po, unė pranoj qė Zoti ėshtė i madh dhe qė Zoti ynė ėshtė pėrmbi tė gjitha perėnditė.

6

Zoti bėn ē`tė dojė nė qiell dhe nė tokė, nė dete dhe nė tė gjitha humnerat.

7

Ai i larton avujt nga skajet e tokės, prodhon vetėtimat pėr shiun, e nxjerr erėn nga depozitat e tij.

8

Ai i goditi tė parėlindurit e Egjiptit, si tė njerėzve ashtu edhe tė kafshėve,

9

dėrgoi shenja dhe mrekulli nė mes teje, o Egjipt, mbi Faraonin dhe mbi tė gjithė shėrbėtorėt e tij.

10

Ai goditi kombe tė mėdha dhe vrau mbretėr tė fuqishėm:

11

Sionin, mbretin e Amorejve, Ogun, mbretin e Bashanit, dhe tėrė mbretėritė e Kanaanit.

12

Dhe vendet e tyre ua dhe nė trashėgimi, nė trashėgimi Izraelit, popullit tė tij.

13

O Zot, emri yt rron pėrjetė; kujtimi yt, o Zot, brez pas brezi.

14

Sepse Zoti do t`i sigurojė drejtėsinė popullit tė tij dhe do tė ketė mėshirė pėr shėrbėtorėt e tij.

15

Idhujt e kombeve janė argjendi dhe ari, vepra tė dorės sė njeriut;

16

kanė gojė por nuk flasin, kanė sy por nuk shohin,

17

kanė veshė por nuk dėgjojnė; nuk kanė frymė nė gojėn e tyre.

18

Tė ngjashėm me ta janė ata qė i bėjnė, kushdo qė ka besim tek ata.

19

Shtėpi e Izraelit, bekoje Zotin; shtėpi e Aaronit, bekoje Zotin.

20

Shtėpi e Levit, bekoje Zotin; ju qė keni frikė nga Zoti, bekojeni Zotin.

21

Nga Sioni u bekoftė Zoti, qė banon nė Jeruzalem. Aleluja.

Psalmet 136