Bibla Shqip

Psalmet 106

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 107

1

Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

2

Kėshtu thonė tė shpenguarit prej Zotit qė ai i ka ēliruar nga dora e kundėrshtarit,

3

<add> dhe qė ka mbledhur nga vende tė ndryshme, nga lindja dhe perėndimi, nga veriu dhe nga jugu.

4

Ata endeshin nėpėr shkretėtirė, nė vėnde tė shkretuara, dhe nuk gjenin asnjė qytet ku tė banonin.

5

Tė uritur e tė etur, jeta e tyre po ligėshtohej.

6

Por nė fatkeqėsitė e tyre ata i thirrėn Zotit dhe ai i ēliroi nga ankthet e tyre;

7

dhe i ēoi nė rrugėn e drejtė, me qėllim qė tė arrinin nė njė qytet ku tė banonin.

8

Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve.

9

Sepse ai ka ngopur shpirtin e etur dhe e ka mbushur me tė mira shpirtin e uritur.

10

Tė tjerė rrinin nė terr dhe nė hijen e vdekjes, robėr tė pikėlluar dhe nė zinxhira,

11

sepse ishin rebeluar kundėr fjalėve tė Perėndisė dhe i kishin pėrēmuar kėshillat e Shumė tė Lartit;

12

prandaj ai rrėzoi zemrėn e tyre me shqetėsime; ata ranė poshtė dhe asnjeri nuk u vajti nė ndihmė.

13

Por nė fatkeqėsinė e tyre ata i thirrėn Zotit, dhe ai i shpėtoi nga ankthet e tyre,

14

i nxori nga terri dhe nga hija e vdekjes dhe i kėputi lidhjet e tyre.

15

Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve,

16

sepse ai ka shembur portat prej bronzi dhe ka kėputur shufrat prej hekuri.

17

Disa njerėz pa mend vuanin pėr sjelljen e tyre rebele dhe pėr mėkatet e tyre;

18

ata urrenin ēdo ushqim dhe kishin arritur nė prag tė vdekjes,

19

por nė fatkeqėsinė e tyre i thirrėn Zotit, dhe ai i shpėtoi nga ankthet e tyre.

20

Ai dėrgoi fjalėn e tij dhe i shėroi, i shpėtoi nga gropa.

21

Le ta kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve;

22

le tė ofrojnė flijime lėvdimi dhe le tė tregojnė veprat e tij me kėngė gėzimi.

23

Ata qė zbresin nė det me anije dhe qė bėjnė tregėti mbi ujėrat e mėdha,

24

shohin veprat e Zotit dhe mrekullitė e tij nė humnerat e detit.

25

Sepse ai urdhėron dhe shkakton njė erė furtune, qė i ngre pėrpjetė valėt e detit.

26

Ata ngjiten deri nė qiell dhe bien nė humnera; shpirti i tyre ligėshtohet nga ankthi.

27

Atyre u merren kėmbėt dhe lėkunden si tė dehur, dhe nuk dinė mė ē`tė bėjnė.

28

Por nė fatkeqėsitė e tyre i kėlthasin Zotit, dhe ai i shpėton nga ankthet e tyre.

29

Ai e fashit furtunėn nė njė murmurim dhe valėt e saj pushojnė.

30

Kur ato qetėsohen, ata gėzohen, dhe ai i ēon nė portin e dėshiruar prej tyre.

31

Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė qė bėn nė dobi tė bijve tė njerėzve;

32

le ta lėvdojnė nė kuvendin e popullit dhe le ta lavdojnė nė kėshillin e pleqve.

33

Ai i shndėrroni lumenjtė nė shkretėtirė dhe burimet e ujit nė vende tė thata;

34

tokėn pjellore nė vend tė thatė pėr shkak tė sjelljes sė keqe tė banorėve tė saj.

35

Ai e shndėrron shkretėtirėn nė liqen dhe tokėn e thatė nė burime uji.

36

Atje ai strehon tė uriturit, dhe kėta ndėrtojnė njė qytet pėr tė banuar,

37

mbjellin arat dhe kultivojnė vreshta qė prodhojnė njė korrje tė bollshme.

38

Ai i bekon dhe ata shumėzohen fort, dhe ai nuk e pakėson bagėtinė e tyre.

39

Por pastaj pakėsohen nė njė numėr tė vogėl dhe dobėsohen pėr shkak tė shtypjes, tė fatkeqėsisė dhe tė ankthit.

40

Ai hedh pėrbuzjen mbi princat dhe i bėn qė tė enden nėpėr vende tė shkreta, ku nuk ekziston asnjė rrugė.

41

Por e ngre nevojtarin nga varfėria dhe i shton familjet e tyre si njė kope.

42

Njerėzit e drejtė e shohin kėtė dhe kėnaqen, por tėrė njerėzit e kėqij e mbajnė gojėn tė mbyllur.

43

Ai qė ėshtė i urtė le t`i kėqyrė kėto gjėra dhe le tė ēmojė mirėsinė e Zotit.

Psalmet 108