Bibla Shqip

Psalmet 105

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 106

1

Aleluja. Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

2

Kush mund tė pėrshkruajė bėmat e Zotit ose tė shpallė tėrė lavdinė e tij?

3

Lum ata qė respektojnė drejtėsinė, qė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė nė ēdo kohė.

4

Mos mė harro mua, o Zot, sipas mirėsisė sate qė tregon ndaj popullit tėnd, dhe mė vizito me shpėtimin tėnd,

5

me qėllim qė tė shoh mirėqėnien e tė zgjedhurve tė tu, tė kėnaqem nė gėzimin e kombit tėnd dhe tė mbushem me lavdi pėr trashėgiminė tėnde.

6

Ne dhe etėrit tanė kemi mėkatuar, kemi bėrė paudhėsi dhe tė kėqija.

7

Etėrit tanė nė Egjipt nuk i kuptuan mrekullitė e tua, nuk kujtuan numrin e madh tė mirėsive tė tua dhe ngritėn krye pranė detit, Deti i Kuq.

8

Megjithatė Zoti i shpėtoi pėr hir tė emrit tė tij, pėr tė bėrė tė njohur fuqinė e tij.

9

I bėrtiti Detit tė Kuq dhe ai u tha, dhe i udhėhoqi nėpėr humnerat si nėpėr njė shkretėtirė.

10

I shpėtoi nga dora e atij qė i urrente dhe i shpengoi nga dora e armikut.

11

Dhe ujėrat i mbuluan armiqtė e tyre, dhe nuk shpėtoi as edhe njė prej tyre.

12

Atėherė u besuan fjalėve tė tij dhe kėnduan lavdinė e tij.

13

Por shpejt i harruan veprat e tij dhe nuk pritėn me besim plotėsimin e planit tė tij.

14

U ndezėn nga lakmia nė shkretėtirė dhe e tunduan Perėndinė nė vetmi.

15

Dhe ai u dha atyre sa i kėrkonin, por dėrgoi midis tyre njė lėngatė qė pakėsoi numrin e tyre.

16

Kur nė kamp patėn smirė Moisiun dhe Aaronin, i shenjti i Zotit,

17

toka u hap dhe pėrpiu Dathanin dhe groposi grupin e Abiramit.

18

Njė zjarr shpėrtheu nė mes tė tyre dhe flaka i pėrpiu tė pabesėt.

19

Bėnė njė viē nė Horeb dhe adhuruan njė shėmbėlltyrė prej metali tė shkrirė,

20

dhe e ndėrruan lavdinė e tyre me shėmbėllytrėn e njė kau qė ha bar.

21

Harruan Perėndinė, Shpėtimtarin e tyre, qė kishte bėrė gjėra tė mėdha nė Egjipt,

22

mrekullitė nė vendin e Kamit, gjėra tė tmerrshme nė Detin e Kuq.

23

Prandaj ai foli t`i shfarosė, por Moisiu, i zgjedhuri i tij, u paraqit mbi tė ēarėn pėrpara tij pėr tė penguar qė zemėrimi i tij t`i shkatėrronte.

24

Ata e pėrēmuan akoma vendin e mrekullueshėm, nuk i besuan fjalės sė tij,

25

por murmuritėn nė ēadrat e tyre dhe nuk dėgjuan zėrin e Zotit.

26

Prandaj ai ngriti dorėn kundėr tyre, duke u betuar se do t`i rrėzonte nė shkretėtirė,

27

dhe se do t`i zhdukte pasardhėsit e tyre midis kombeve dhe se do t`i shpėrndante nė tė gjitha vendet.

28

Ata i shėrbyen edhe Baal-Peorit dhe hėngrėn flijimet e tė vdekurve.

29

E zemėruan Perėndinė me veprimet e tyre dhe nė mes tyre plasi murtaja.

30

Por Finehasi u ngrit dhe bėri drejtėsi; dhe murtaja pushoi.

31

Dhe kjo iu vu nė llogari tė drejtėsisė, brez pas brezi, pėrjetė.

32

Ata e provokuan pėrsėri nė ujėrat e Meribas, dhe Moisiu pėsoi tė keqen pėr shkak tė tyre,

33

sepse e ashpėrsoi frymėn e tij (tė Moisiut) dhe ai foli pa u menduar me buzėt e tij.

34

Ata nuk shkatėrruan popujt, siē i kishte porositur Zoti;

35

por u pėrzien midis popujve dhe mėsuan veprat e tyre;

36

u shėrbyen idhujve tė tyre, dhe kėta u bėnė njė lak pėr ta;

37

ua flijuan demonėve bijtė dhe bijat e tyre,

38

dhe derdhėn gjak tė pafajshėm, gjakun e bijve tė tyre dhe tė bijave tė tyre, qė u flijuan pėr idhujtė e Kanaanit; dhe vendi u ndot nga gjaku i derdhur.

39

Kėshtu ata u ndotėn me veprat e tyre dhe u kurvėruan me aktet e tyre.

40

Dhe zemėrimi i Zotit u ndez kundėr popullit tė tij, dhe ai ndjeu njė neveri pėr trashėgiminė e tij.

41

I la nė dorė tė kombeve, dhe u sunduan nga ata qė i urrenin.

42

Armiqtė e tyre i shtypėn dhe ata iu nėnshtruan pushtetit tė tyre.

43

Ai i ēliroi shumė herė, por ata vazhduan tė ngrenė krye dhe tė zhyten nė paudhėsinė e tyre.

44

Megjithatė ai i kushtoi kujdes ankthit tė tyre, kur dėgjoi britmat e tyre,

45

dhe iu kujtua besėlidhja e lidhur me ta dhe nė dhemshurinė e madhe tė tij u qetėsua.

46

Bėri qė ata tė fitojnė pėrkrahje ndėr tė gjithė ata qė i kishin ēuar nė robėri.

47

Na shpėto, o Zot, Perėndia ynė, dhe na mblidh midis kombeve, me qėllim qė tė kremtojmė emrin tėnd tė shenjtė dhe tė lumturohemi duke tė lėvduar.

48

I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi. Dhe tėrė populli le tė thotė: "Amen". Aleluja.

Psalmet 107