Bibla Shqip

Psalmet 34

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 35

1

O Zot, pėrleshu me ata qė pėrleshen me mua; lufto me ata qė luftojnė kundėr meje.

2

Merr mburojėn dhe parzmoren dhe ēohu tė mė ndihmosh.

3

Nxirre shtizėn dhe zėru rrugėn atyre qė mė pėrndjekin; thuaji shpirtit tim: "Unė jam shpėtimi yt".

4

Mbetshin tė shushatur dhe tė turpėruar ata qė kėrkojnė jetėn time; kthefshin kurrizin dhe mbetshin tė shushatur ata qė kurdisin tė keqen kundėr meje.

5

U shpėrndafshin si byku nga era dhe engjėlli i Zotit i dėboftė.

6

Qoftė rruga e tyre e errėt dhe me shkarje, dhe Engjėlli i Zotit i pėrndjektė.

7

Sepse pa pasur arsye mė kanė ngritur fshehurazi rrjetėn e tyre; pa pasur arsye ma kanė hapur gropėn.

8

Njė shkatėrrim i papritur u rėntė mbi krye, i zėntė rrjeta qė kanė fshehur dhe rėnēin nė gropėn qė kanė pėrgatitur pėr shkatėrimin tim.

9

Atėherė shpirti im do tė ngazėllejė tek Zoti dhe do tė gėzohet pėr shpėtimin e tij.

10

Tė gjitha kockat e mia do tė thonė: "O Zot, kush ėshtė si ti, qė e ēliron tė mjerin nga ai qė ėshtė mė i fortė se ai, tė mjerin dhe nevojtarin nga ai qė plaēkit?".

11

Dėshmitarė tė pamėshirshėm ngrihen kundėr meje dhe mė pyesin pėr gjėra pėr tė cilat unė nuk di asgjė.

12

Tė mirėn e shpėrblejnė me tė keqen, duke e lėnė kėshtu tė pangushėlluar jetėn time.

13

Megjithatė, kur ishin tė sėmurė, unė vesha grathoren dhe e mundova shpirtin tim me agjerim, dhe lutesha me kokėn e pėrkulur mbi gjoks.

14

Shkoja rreth e rrotull, sikur tė ishte fjala pėr njė shok o pėr vėllanė tim; shkoja fort i kėrrusur nga dhembja, ashtu si njė njeri qė mban zi pėr tė ėmėn.

15

Por kur u pengova, ata u gėzuan dhe u mblodhėn bashkė; u mblodhėn kundėr meje disa shpifės, tė cilėt nuk i njihja; mė kanė shqyer pa pushim.

16

Bashkė me disa palaēo zemėrkatranė kėrcėllijnė dhėmbėt kundėr meje.

17

O Zot, deri kur do tė vazhdosh tė shikosh? Shpėto jetėn time nga shkatėrrimet e kurdisura prej tyre, tė vetmen pasuri qė kam nga dhėmbėt e luanėve.

18

Unė do tė tė kremtoj nė kuvendin e madh, do tė lavdėroj nė mes tė njė populli tė shumtė.

19

Mos u gėzofshin me mua ata qė pa hak mė janė bėrė armiq, mos e shkelshin syrin ata qė mė urrejnė pa arsye,

20

sepse nuk flasin kurrė pėr paqe, por kurdisin mashtrime kundėr njerėzve paqėsorė tė vendit.

21

Po, e hapin gojėn e tyre kundėr meje dhe thonė: "Ah, ah! E kemi parė me sytė tanė".

22

O Zot, ti i ke parė kėto gjėra, mos hesht; o Zot, mos u largo nga unė.

23

Zgjohu dhe ēohu, pėr tė mė siguruar drejtėsi dhe pėr tė mbrojtur ēėshtjen time, o Perėndi dhe Zoti im.

24

Gjykomė sipas drejtėsisė sate, o Zot, Perėndia im, dhe bėj ata tė mos kėnaqen me mua,

25

dhe tė mos thonė nė zemėr tė tyre: "Ah, pikėrisht ashtu siē e donim"; dhe tė mos thonė: "E gėlltitėm".

26

U turpėrofshin dhe u pėshtjellofshin gjihė ata qė gezohen nga e keqja ime; u mbulofshin me turp dhe me fyerje ata qė ekzaltohen kundėr meje.

27

Kėndofshin dhe gėzofshin ata qė kanė nė zemėr ēėshtjen time tė drejtė dhe thėnēin vazhdimisht: "Lėvduar qoftė Zoti, qė e do paqen e shėrbėtorit tė tij".

28

Gjuha ime do tė kremojė drejtėsinė tėnde dhe do tė kėndojė lėvdimin tėnd tėrė ditėn.

Psalmet 36